Εδραιώνεται στην 3η θέση η Βαλένθια, 1-0 τη Μάλαγα

Στους 6 βαθμούς αύξησε τη διαφορά της από την 4η Μαγιόρκα η Βαλένθια. Οι νυχτερίδες επικράτησαν με 1-0 της Μάλαγα και φαίνεται να κλειδώνουν την 3η θέση της Primera Division. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νταβίντ Βίγια.

Βαλένθια – Μάλαγα 1-0 (13’ Βίγια)

Από πολύ νωρίς κατάφερε να πάρει προβάδισμα η Βαλένθια. Ηταν στο 13ο λεπτό, όταν ο Μάτα τροφοδότησε τον Βίγια και αυτός νίκησε τον Μουνούα, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους

είχε αρκετές φάσεις για τις νυχτερίδες, με τον τερματοφύλακα της Μάλαγα να λέει όχι τόσο στο σουτ του Βίγια στο 32’, όσο και στην προσπάθεια του Αλμπα στο 39’.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς κλείστηκαν στα καρέ τους, ενώ οι παίκτες του Εμερί κυνήγησαν και δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν και το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής: