Αν και δύσκολα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα και σκαρφάλωσε στην 1η θέση

Αν και χρειάστηκε να περάσουν 73 λεπτά αγώνα για να βρει για πρώτη φορά δίχτυα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε τελικώς με 2-0 της Οσασούνα. Οι μπλαουγκράνα πέρασαν δύσκολο βράδυ απέναντι στην ομάδα του Καμάτσο, κατάφεραν ωστόσο να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο και να περάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Μπαρτσελόνα – Οσασούνα 2-0 (73’ Ιμπραΐμοβιτς, 88’ Μπόγιαν)

Αν και το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και από τις δύο ομάδες, μετά το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Η πρώτη καλή στιγμή

του αγώνα ήταν για τους καταλανούς, όταν στο 2ο μόλις λεπτό ο Ιμπραΐμοβιτς επιχείρησε ένα σουτ αλλά ο Ρικάρντο μπλόκαρε εύκολα.

Ανάλογη ήταν η αντίδραση του Βαλντές στην προσπάθεια του Βάντκοτζ δύο λεπρά αργότερα. Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, λίγες φάσεις σημειώθηκαν εκ μέρους και των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.