Δύσκολο 3Χ3 για την ΤΣΣΚΑ, 90-83 την Μπάμπεργκ

Το 3Χ3 στο Top 16 της Euroleague έκανε η ΤΣΣΚΑ, που δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση της Μπάμπεργκ, επικρατώντας με 90-83 στην Μόσχα. Κριάπα (19 π.), Κρίστμας (17 π.), Τεόντοσιτς (17 π.) και Κρστιτς (14 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, ενώ για το συγκρότημα του Κρις Φλέμινγκ εντυπωσιακή
εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νάχμπαρ, ο οποίος σταμάτησε στους 35 πόντους, με τους Γκίπσον και Ζίρμπες να προσθέτουν από 12 ο καθένας.Οι γερμανοί ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και με 6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύιο πόντων (24-22).Στη συνέχεια, με 8/10 τρίποντα, διεύρυναν το προβάδισμα τους στους έξι (40-34), ενώ κατάφεραν να βρεθούν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (46-45), αφού ο Κριάπα, με τρίποντο, μείωσε για τους ρώσους.Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Κρίστμας να δίνει λύσεις στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ. Ωστόσο, η Μπάμπεργκ, με τους Νάχμπαρ, Γκίπσον, έμεινε κοντά στο σκορ, ενώ ξανά με τον Νάχμπαρ πέρασε και μπροστά, με 63-62.Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στην συνέχεια και με τρίποντο του Παπαλουκά στη λήξη της τρίτης περιόδου πήραν το προβάδισμα με 67-64.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ με τη Μπάμπεργκ να ακολουθεί από κοντά, αλλά δύο τρίποντα από Κρίστμας και Τεόντοσιτς διαμόρφωσαν το 85-78 για την ρωσική ομάδα, η οποία επικράτησε με το τελικό 90-83.Τα δεκάλεπτα: 22-24, 23-22, 22-18, 23-19.