Δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί των Τρικάλων (76-74)

Στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, πριν από την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών του υποχρεώσεων, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 76-74 τα Τρίκαλα σε αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμαριάς. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, αφού με επιμέρους σκορ 15-2, ξέφυγαν με 10 (15-5). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ
αντέδρασε και με σερί 7-0, μείωσε στους τρεις (12-15), στο 10'.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε την απόδοση του σε επίθεση και άμυνα και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 26-16, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (38-31). Στην τρίτη περίοδο, τα Τρίκαλα απάντησαν και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 21-8, πήραν εκ νέου το προβάδισμα με έξι (52-46). Η ομάδα του Μαρκόπουλου αντέδρασε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ 18-10, πέρασε μπροστά με 64-62 στο 35'.Στην συνέχεια, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι, (74-74, 19''), με τον Χαραλαμπίδη να δίνει την νίκη στον ΠΑΟΚ, με βολές στα 3'', αφού στην εκπνοή ο Γιούιν αστόχησε. Τα δεκάλεπτα: 12-15, 38-31, 46-52, 76-74.ΠΑΟΚ: Κούπερ 2, Πέιν 15 (3), Χαραλαμπίδης 19 (2), Λιάπης, Κασελάκης 1, Μπόγρης, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας 6, Καλλές 5, Τσαϊρέλης 14, Δέδας 8 (2).Τρίκαλα: Γκρέιντζερ 17, Γιαννακίδης 5 (1), Εβανς 11, Περούνισιτς 9 (3), Γιούιν 16, Δεληγιάννης 3, Μουτακαμπίρ 2, Κόμματος 3 (1), Νικολόπουλος 3 (1), Ματαλόν 5.