Δύσκολη νίκη για την Κροατία, 84-79 τη Φινλανδία

Σκούρα τα βρήκε η Κροατία απέναντι στη Φινλανδία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ. Οι κροάτες δυσκολεύθηκαν απέναντι στο run and gun παιχνίδι των σκανδιναβών, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 84-79. Το σκάουτινγκ της Εθνικής μας ομάδας για τη Φινλανδία, την οποία η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Πέμπτη (1/9) λέει πως οι σκανδιναβοί
είναι μια γρήγορη ομάδα που της αρέσει να σουτάρει πολύ από την περιφέρεια και να αιφνιδιάζει τους αντιπάλους της.Πράγματι, τέτοιο πρόσωπο παρουσίασαν οι φινλανδοί απέναντι στους κροάτες και τους δυσκόλεψαν αρκετά. Το ποσοστό των σκανδιναβών στα τρίποντα ήταν ιδιαίτερα υψηλό και η Κροατία δεν είχε εύκολο έργο, όπως πολλοί περίμεναν.Οι φινλανδοί ήταν μάλιστα μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο και οι κροάτες έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος τους στην 3η περίοδο, όταν και έκαναν επί μέρους σκορ 19-13.Ο Μπογκντάνοβιτς με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους κροάτες που τελικά επικράτησαν με 84-79, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Πόποβιτς, Μάρκοτα.Από πλευράς Φινλανδίας πρέπει να κρατήσουμε το 11 στα 27, που είχαν στα τρίποντα, με τον Κοπόνεν να είναι με διαφορά ο καλύτερος παίκτης των σκανδιναβών.