Η Παναχαϊκή νίκησε 2-0 την ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση, κερδίζοντας τις εντυπώσεις στο φιλικό εορτασμού των 120 χρόνων της ιστορίας της

Μια ομάδα από τη χρυσή της εποχή θύμισε η Παναχαϊκή στο φιλικό της Τετάρτης (31/8) στο γήπεδο της Αγυιάς, όπου ανάγκασε την ΑΕΚ σε ήττα 0-2, γιορτάζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα 120 χρόνια της ιστορίας της. Αντίθετα, η Ενωση -που παρουσιάστηκε με σημαντικές απουσίες, αλλά και βασικούς ποδοσφαιριστές- απογοήτευσε και πάλι θυμίζοντας την περσινή εικόνα και δείχνοντας στους φίλους της πως παρά τις 14 μεταγραφές, θέλει ακόμα
αρκετές προσθήκες και αρκετή δουλειά. Τα γκολ για τους νικητές οι Μιλοσέφσκι (47` εκτέλεση φάουλ), Ταφίλι (88` κεφαλιά). Η Ενωση ξεκίνησε την αναμέτρηση με τη βασική της 11άδα, που είχε πάντως και σημαντικές αλλαγές λόγω των απουσιών των τραυματιών (Δέλλα, Μανωλά, Μπέλεκ) αλλά και των διεθνών της (Γκούντγιονσεν, Λυμπερόπουλος, Μάκος, Καφές, Γκέντσογλου) ποδοσφαιριστών. Ετσι λοιπόν, ο Χιμένεθ είχε την ευκαιρία να δει και παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής ως τώρα, αλλά και να διαπιστώσει ιδίοις όμμασι την κατάσταση του Φαμπιάν Βάργκας.Βασικός ο ΒάργκαςΟ τελευταίος ήταν ο βασικός κόφτης της ομάδας του, έχοντας παρτενέρ των Κλωναρίδη με τους Λεονάρντο, Λαγό στα άκρα της μεσαίας γραμμής, τον Κάρλος στον άξονα σε ελεύθερο ρόλο και τον Μπερνς στην κορυφή της επίθεσης. Στο τέρμα βρέθηκε ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος και στην άμυνα οι Γεωργέας, Κάλα, Χέλγκασον και Καράμπελας, από δεξιά προς τα αριστερά.Της έλειψε το φορΣτο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου, ενώ έφτασαν αρκετές φορές με αξιώσεις μπροστά από τα καρέ του Ανδρούτσου. Ωστόσο τους έλειψε η τελική πάσα και κυρίως η κίνηση από τον επιθετικό, που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Μπερνς, που έδειξε ξεκάθαρα πως δεν γνωρίζει τη θέση. Χαρακτηριστική φάση αυτή του 23ου λεπτού, όταν μετά την καταπληκτική ατομική ενέργεια και πάσα του Λεονάρντο, έκανε το βήμα παραπάνω και δεν μπόρεσε καν να πλασάρει, στο τετ α τετ με τον νεαρό τερματοφύλακα των πατρινών.Εξοχο γκολ από Μιλοσέφσκι! Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μανόλο Χιμένεθ πραγματοποίησε πολλές αλλαγές και η Παναχαϊκή δεν άργησε να πάρει τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας. Σε αυτό βοήθησε βέβαια και το γρήγορο γκολ που πέτυχε, μετά την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μιλοσέφσκι στο 47ο λεπτό, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γιάννη Αραμπατζή.Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με τον Ιωάννου, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι καλύτερες στιγμές προήλθαν από δύο εκτελέσεις φάουλ του Γκερέιρο και μία ατομική προσπάθεια του Μπερνς και πάσα στον Σιαλμά. Από τα μέσα του β` ημιχρόνου κι ύστερα, ο ρυθμός ολοένα και έπεφτε και σε συνδυασμό με τον βαρύ (προηγήθηκε μπόρα της έναρξης του αγώνα) και ιδιαίτερα κακό αγωνιστικό χώρο, οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες λιγόστεψαν.Το κερασάκι ο ΤαφίλιΑπό αυτές που σημειώθηκαν πάντως, η Παναχαϊκή είχε τη μερίδα του Λέοντος, που σκόραρε ένα ακόμα γκολ με τον Ταφίλι στο 88ο λεπτό, ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει ακόμα ένα τέρμα, αν ήταν λιγότερο άστοχη ή πετύχαινε τον Αραμπατζή σε χε