Δύο μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Σιγκαπούρη

δύο πρώτα της μετάλλια στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Σιγκαπούρη κατέκτησε η Ελλάδα. Η χώρα μας κατέκτησε ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο στην κωπηλασία.

Συγκεκριμένα στη δίκωπο αγοριών άνευ πηδαλιούχου οι Μιχάλης Ναστόπουλος και Απόστολος Λαμπρίδης πήραν την δεύτερη θέση στον τελικό πίσω από το πλήρωμα της Σλοβενίας με 3:06.85, ενώ τα κορίτσια Ελένη Διαμαντή και Λυδία Νταλαμάνγκα ήταν τρίτες πίσω από την Βρετανία και την Αυστραλία με 3:29.37.

Τις προσπάθειες των δύο πληρωμάτων παρακολούθησε με μεγάλη αγωνία ο πρόεδρος της ΕΟΕ, Σπύρος Καπράλος, που δήλωσε για τις πρώτες ελληνικές επιτυχίες: "Με πολλή συγκίνηση παρακολουθήσαμε την επιβράβευση των προσπαθειών των τεσσάρων αθλητών και αθλητριών μας στην κωπηλασία με τα πρώτα Ολυμπιακά μετάλλια στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων".