Δώρο της Ουντινέζε στην Μίλαν, 2-1 την Νάπολι

Για λογαριασμό της Μίλαν δούλεψε η Ουντινέζε την Κυριακή (17/04), καθώς υποχρέωσε την Νάπολι σε εντός έδρας ήττα με 1-2 και την κράτησε στο -6 από την 1η θέση και τους ροσονέρι, ενώ η ίδια παρέμεινε στην 5η θέση και συνεχίζει να ελπίζει στην έξοδό της στο Champions League. Δυνατό το πρώτο μέρος στο Σαν Πάολο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και τους γκολκίπερ να έχουν εξαιρετικά δύσκολο έργο. Με την πάροδο του χρόνου η Νάπολι έγινε πιο επικίνδυνη
και θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-0 στο 40`, όταν ο Χαντάνοβιτς είπε όχι τόσο στον Καβάνι όσο και στον Λαβέτσι.Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτερα οργανωμένοι και επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Η πίεσή τους απέδωσε καρπούς στο 55ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Ινλερ, που έκανε το 1-0.Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν, η Ουντινέζε διπλασίασε τα τέρματά της. Ηταν το 62ο λεπτό όταν ο Αρμέρο πέρασε τον Καναβάρο γέμισε για τον Ντένις, αυτός έκανε το κοντρόλ με το στήθος και στην συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.Η Νάπολι προσπάθησε να μειώσει στα λεπτά που ακολούθησαν, αλλά ο Καβάνι έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 1-2, όταν στο 89` δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαντάνοβιτς από τα 11 βήματα, μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Λουκαρέλι, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Ντομίτσι. Το γκολ του Μασκάρα στις καθυστερήσεις δεν ήταν αρκετό για να σώσουν την παρτίδα οι γηπεδούχοι, με την Ουντινέζε να πανηγυρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο στο τέλος.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής:
Σάββατο (16/04)
Ρόμα - Παλέρμο: 2-3 (20`πέν. Τότι - 43`πέν. Πινίγια, 84`, 90` Ερνάνες)
Μίλαν - Σαμπντόρια: 3-0 (20` Ζέεντορφ, 54`πέν. Κασάνο, 61` Ρομπίνιο)
Πάρμα - Ιντερ: 2-0 (35` Τζιοβίνκο, 85` Αμάουρι)Κυριακή (17/04)
Κατάνια - Λάτσιο: 1-4 (46` Σκελότο - 40` Ερνάνες, 56` Μάουρι, 78` Φλοκάρι, 89` Ζαράτε)
Τσεζένα - Μπάρι: 1-0 (48` Μπογκντάνι)
Κίεβο - Μπολόνια: 2-0 (15` Κόνσταντ, 83` Μαρκολίνι)
Φιορεντίνα - Γιουβέντους: 0-0
Τζένοα - Μπρέσια: 3-0 (59` Ραφίνια, 70`αυτ. Μπεράρντι, 90`+4` Αντονέλι)
Λέτσε - Κάλιαρι: 3-3 (49` Μέσπα, 88` Φαμπιάνο, 90`+4` Κόρβια - 20`, 72` Ακουαφρέσκα, 67` Κόντι)
Νάπολι - Ουντινέζε: 1-2 (90`+5` Μασκάρα - 55` Ινλερ, 62` Ντένις)