Δώρο της Καντού στον Παναθηναϊκό, 76-70 την Ρεάλ!

Η Καντού, με πρωταγωνιστή τον Μαρκοϊσβίλι, επικράτησε με 76-70 της Ρεάλ Μαδρίτης στην Ιταλία, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Euroleague, δίνοντας παράλληλα την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό, με νίκη επί της Φενέρ την Παρασκευή (7/12), να περάσει στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου!Καντού και Ρεάλ Μαδρίτης πήγαιναν χέρι- χέρι κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-18.Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Τρινκιέρι
κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους στην άμυνα των ισπανών και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά επτά πόντων (42-35).Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ιταλική ομάδα έδειξε μεγαλύτερη διάθεση και μπόρεσε να αυξήσει το προβάδισμά της, αλλά ένα σερί 0-6 που έτρεξε η Ρεάλ από το 27', έφερε την Βασίλισσα στο τέλος της περιόδου να προηγείται με 55-56.Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν αποδοτικό για καμία από τις δύο ομάδες, αλλά η Καντού κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 76-70 επί της Ρεάλ.Τα δεκάλεπτα: 20-18, 22-17, 13-21, 21-14.