Διπλό στο Βόλο, φουλάρει για πρωτιά

Με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς φεύγει από το Πανθεσσαλικό ο ΠΑΟΚ, που νίκησε δύσκολα με 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Μάκη Χάβου σημείωσε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στην διαδικασία των πλέι οφ και φτάνοντας τους έξι βαθμούς έχει τον πρώτο λόγο για το εισιτήριο, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Θύμισε το ματς πρωταθλήματος
Το
παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος θύμισε το α' μέρος στο Πανθεσσαλικό, με τον Ολυμπιακό Βόλου να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός, που βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη μπήκε φορτσάτη και μέχρι το 15' πίεσε τον ΠΑΟΚ, που είχε πολλά κενά στην άμυνα, χάνοντας τέσσερις ευκαιρίες. Στις δύο σημαντικότερες ο Κοντρέρας έδιωξε πάνω από την γραμμή προσπάθεια του Μάρτιν, ενώ ο Χαλκιάς κράτησε το μηδέν σε κοντινό σουτ του Ζαραδούκα.Δώρο στον Βιεϊρίνια και 1-0
Στη συνέχεια ο Δικέφαλος του Βορρά ανασυντάχθηκε και αφού βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και την κυκλοφορία ανέλαβε την πρωτοβουλία. αλλάζοντας και σχήμα από 4-4-2 σε 4-2-3-1. Χωρίς να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες, είχε να επιδείξει δύο μακρινά σουτ των Βιεϊρίνια και Λίνο, αλλά τελικά κατάφερε να σκοράρει. Μία άστοχη έξοδος του Γιακούποβιτς, ήταν αρκετή για τον πορτογάλο δαίμονα για να πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία στο 33' και το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ οδηγό στο παιχνίδι, καθώς στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν τον Χαλκιά.Ο Σάλπι το 2-0, μείωσε ο Μάρτιν
Με την έναρξη της επανάληψης ο Χάβος έριξε στη μάχη τον Φωτάκη για να ελέγξει καλύτερα τη μεσαία γραμμή και ο έλληνας μέσος δεν άρηγσε να τον δικαιώσει. Από δική του ασίστ ο Σαλπιγγίδης βρέθηκε τετ α τετ και με διπλή προσπάθεια στο 53' έγραψε το 2-0, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα στους θεσσαλονικείς. Παρότι έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ δεν διατήρησε για πολύ το προβάδισμα των δύο γκολ, αφού ο Μάρτιν στο 62' μείωσε με σουτ-κεραυνό, βάζοντας εκ νέου τους βολιώτες στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος.Στη συνέχεια ο Κατσαβάκης έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του φορτώνοντας την δεξιά του πτέρυγα με τον Νέμεθ ώστε να ντουμπλάρει μαζί με τον Μπρέσκα, που πήρε ρόλο δεξιού μπακ, τον Λίνο. Ο ούγγρος βρέθηκε στο 77' σε θέση βολής, αλλά το σουτ, που επιχείρησε έφυγε πάνω από το δοκάρια. Κάπου εκεί ο Χάβος έριξε στο ματς τον Μαλεζά,  θέλοντας να βοηθήσει την αμυντική του γραμμή, που πιεζόταν. Με εξαίρεση μία ακόμα καλή ευκαιρία του Νέμεθ, ο ΠΑΟΚ με πέντε αμυντικούς κράτησε μακριά από τον Χαλκιά τους γηπεδούχους και επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη με τρεις σημαντικούς βαθμούς.