Ώρα τελικού για Λάκκωμα, Βαρβάρα

Η ώρα του μεγάλου τελικού έφθασε στην ΕΠΣ Χαλκιδικής και το Σάββατο ο Διγενής Λακκώματος και ο Αετός Βαρβάρας διεκδικούν το πρωτάθλημα. Διαθέτοντας το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, ο Διγενής χρειάζεται μια νίκη για να πανηγυρίσει την άνοδό του, από την άλλη ο Αετός χρειάζεται νίκη για να «σπάσει» την έδρα του αντιπάλου και να οδηγηθούν σε δεύτερο ματς, σε ουδέτερο γήπεδο. Θεωρείται βέβαιο ότι τον αγώνα θα παρακολουθήσουν πολλοί φίλαθλοι και των δύο ομάδων, αλλά και ουδέτεροι. Το παιχνίδι γίνεται το Σάββατο στις 16:30. ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ: Κάνοντας μια αναδρομή στα πεπραγμένα της Α΄
κατηγορίας Χαλκιδικής στα τελευταία χρόνια, η διαπίστωση είναι πως στα τελευταία 9 έτη που θεσπίστηκαν οι αγώνες κατάταξης για άνοδο (πλέι οφ), φέτος είναι η 4η φορά που θα διεξαχθούν (τις υπόλοιπες χρονιές ο πρωταθλητής αναδεικνυόταν απευθείας, έχοντας βαθμολογική διαφορά από τον δεύτερο). Πλέι οφ, λοιπόν, είχαμε την περίοδο 2002-03 (ο Αριστοτέλης Ν. Γωνιάς κέρδισε τον Ανθεμούντα Γαλάτιστας), την περίοδο 2005-06 (ο Τορωναίος Αθύτου κέρδισε τα Μουδανιά) και την περίοδο 2006-07 (στο ζευγάρι Προποντίδας Ν. Μαρμαρά-Αριστοτέλη Ν. Γωνιάς «έσπασε» η έδρα και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την άνοδο). Η τελευταία ήταν η μοναδική φορά που έσπασε η έδρα σε αγώνες κατάταξης.   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ: Ο Διγενής Λακκώματος διεκδικεί την επιστροφή στη Δ΄ εθνική ύστερα από 31 χρόνια. Τελευταία φορά ήταν η περίοδος 1977-78, όταν κέρδισε στα πέναλτι τον Ανθεμούντα Γαλάτιστας και κατέκτησε αήττητος το πρωτάθλημα. Προπονητής είναι ο Κοσμίν Μπαρκαουάν, που διαδέχθηκε τον Ανδρέα Καρανάσιο μετά τη 13η αγωνιστική. Ο Αετός Βαρβάρας διεκδικεί την άνοδο στη Δ΄ εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία του, κατακτώντας φέτος τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου. Προπονητής είναι επί 7 συνεχόμενα χρόνια ο Κώστας Κωτάκης, που ανέβασε την ομάδα από τη Β΄ στην Α΄ κατηγορία, καθιερώθηκε στην Α΄ και πλέον αναζητά την υπέρβαση. Και οι δύο ομάδες διαθέτουν καινούρια γήπεδα, με ωραίο χόρτο. Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ: Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν 6 φορές στα τελευταία χρόνια, όπου επικρατεί απόλυτη…ισοδυναμία! Έχουν από μια νίκη και τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα, τα τέρματα είναι 20-16 υπέρ του Λακκώματος και χαρακτηριστικό είναι πως όλοι οι αγώνες είχαν συναρπαστική εξέλιξη. Αναλυτικά η προϊστορία: ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2008-09: Λάκκωμα-Βαρβάρα 3-3 (2 γκολ ο Δημήτρης Τσαμασλίδης, το άλλο ο Κώστας Τσακλίδης/2 γκολ ο Άγγελος Ραμιώτης, το άλλο ο Δημήτρης Κωτάκης), Βαρβάρα-Λάκκωμα 3-1 (2 γκολ ο Ραμιώτης, το άλλο ο Γκούτσιος/για το Λάκκωμα ο Σαριαννίδης). Ο Διγενής τερμάτισε στη 12η θέση, με 34 βαθμούς και τέρματα 39 (υπέρ)-47 (κατά), ο Αετός τερμάτισε στη 10η θέση, με 39 βαθμούς και τέρματα 78 (υπέρ)-75 (κατά).  ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2009-10: Λάκκωμα-Βαρβάρα 3-3 (από ένα γκολ οι Τσουρούκης, Κεσανίδης, Γουγουτσάς/για τη Βαρβάρα από 1 γκολ οι Κωτάκης, Νταντής, Κοταρίδης), Βαρβάρα-Λάκκωμα 3-9 (τρία γκολ ο Ραμιώτης για τους γηπεδούχους/για το Λάκκωμα 3 ο Γουγουτσάς, από 2 Κανακάρης, Κεσανίδης, από 1 Στέφ. Παπαδόπουλος, Στέφ. Τσακλίδης). Ο Διγενής