Διπλό στο Τορίνο η Ιντερ, στο -1 από την Γιούβε (vid.)

Η Ιντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Derby d'Italia της 11ης αγωνιστικής της Serie A, επικρατώντας με 3-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο. Η ομάδα του Στραματσιόνι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, από γκολ του Βιντάλ που έχει ξεκινήσει από οφσάιντ, κατάφερε με δύο τέρματα του Μιλίτο και ένα του Παλάσιο να σταματήσει
το αήττητο σερί των μπιανκονέρι στους 49 αγώνες και να τους πλησιάσει στον ένα βαθμό.Καλύτερο ξεκίνημα στο ντέρμπι δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι οπαδοί της Γιουβέντους, αφού μόλις στα 19'' οι μπιανκονέρι άνοιξαν το σκορ, με κοντινό πλασέ του Βιντάλ, μετά από σέντρα-σουτ του Ασαμόα. Ωστόσο, οι παίκτες της Ιντερ έχουν κάθε δικαίωμα να φωνάζουν, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Ασαμόα είναι σε θέση οφσάιντ.Με την ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 7'... άγγιξαν το 2-0, όταν μετά από εξαιρετική πάσα του Πίρλο στην πλάτη της άμυνας της Ιντερ, ο Μαρκίζιο έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Χαντάνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.Στην συνέχεια, η Ιντερ βρήκε τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο, κέρδισε την μάχη στην μεσαία γραμμή και απείλησε σε δύο περιπτώσεις, με σουτ του Καμπιάσο (9', 10'). Στο 12', οι νερατζούρι σκόραραν με τον Παλάσιο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού ο αργεντινός επιθετικός ήταν οφσάιντ.Στο 20', ήταν η σειρά του Κασάνο να δοκιμάσει να σκοράρει από μακριά, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, πέρασε δίπλα από την εστία του Μπουφόν. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ.Μετά από λάθος εκτίμηση του Ζέσους, ο Βιντάλ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά ο Βιντάλ προσπάθησε ξανά από πολύ δύσκολη γωνία, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.Η Γιουβέντους ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και απείλησε στο 51', με τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει το δυνατό σουτ του Μπονούτσι. Η Ιντερ απάντησε στο 54', όταν μετά από αντεπίθεση, ο Παλάσιο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μπονούτσι και κατέληξε κόρνερ.Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων απέφεραν καρπούς, αφού κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Μαρκίζιο στον Μιλίτο. Ο αργεντινός επιθετικός της Ιντερ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και στο 59' έφερε το ντέρμπι στα ίσια.Στην συνέχεια, η ομάδα του Στραματσιόνι ανέβασε την απόδοση της, αύξησε την πίεση της και στο 75' πέτυχε την ανατροπή! Μετά από δυνατό σουτ του Γκουαρίν και απόκρουση του Μπουφόν, ο Μιλίτο, με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή, έδωσε προβάδισμα με 2-1 στην Ιντερ.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά τα σουτ του Πίρλο (82') και του Κουαλιαρέλα (87') δεν βρήκαν στόχο. Οι νερατζούρι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους στο 89', αφού μετά από αντεπίθεση ο Παλάσιο πλάσαρε τον Μπουφόν και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Ιντερ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:Σάββατο (3/11)Μίλαν - Κιέβο Βερόνα 5-1 (16' Εμάνιουελσον, 36' Μοντολίβο, 41' Κρκιτς, 75' Ελ Σαραουί, 90'+3' Πατσίνι -