Διπλασίασε τις νίκες η εθνική, 31-25 την Ιταλία

Η εθνική ανδρών πέτυχε σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Ιταλία στην πόλη Λάβις, διατηρώντας το αήττητο στην προκριματική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 2016. Τη δεύτερη νίκη της με εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η εθνική ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε με 31-25 εκτός έδρας της Ιταλίας για την 2η αγωνιστική του Β' Ομίλου της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2016.Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ωστόσο ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και με δυνατή άμυνα, ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε τη νίκη.Με σερί 5-1 η Ελλάδα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (18-18) στο 37:25 με σκόρερ τον Γιώργο Χαλκίδη. Με εκπληκτική προσπάθεια και τελείωμα από τον Γρηγόρη Σανίκη, η εθνική μας προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα, με 20-21, στο 43:14 και δεν ξανακοίταξε πίσω.Ο Σανίκης έδωσε αέρα τεσσάρων γκολ (24-27) στην ελληνική ομάδα στο 54:12. Ο Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 31-25 υπέρ της Ελλάδας.Τα δεκάλεπτα: 5-3, 10-8, 17-14 (ημχ.), 20-19, 24-24, 25-31Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:ΙΤΑΛΙΑ (Τσόντσιο): Ντι Μαρτσέλο, Ρέσκα 1, Μαιόνε 4, Ρουμπίνο, Γκαέτα1, Ντι Μάτζιο 1, Σίρσι, Ράντοβτσιτς2, Βίσκοβιτς 1, Φόβιο, Τζιόνκο, Όπαλιτς, Τούρκοβιτς 4, Αλεσαντρίνι, Σκάταρ 8, Τόκιτς 3.ΕΛΛΑΔΑ (Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Τζιμούρτος, Μπαλωμένος, Μάλλιος, Βασιλάκης 6, Χαλκίδης 2, Σανίκης 9, Αλβανός, Καρυπίδης 5, Γεωργιάδης 1, Παπαδόπουλος 8, Δεληγιάννης, Μεγαλοοικονόμου, Γουργούμης, Μαραγκός 1, Πετρίδης.