Διπλό στο Ολντ Τράφορντ η Σίτι!

23:54 8/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Στη μάχη του τίτλου ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι, ωστόσο η Σίτι μπορεί να υπερηφανεύεται ότι για δεύτερη σερί σεζόν φεύγει με υψωμένες τις γροθιές από το Ολντ Τράφορντ! Οι Πολίτες νίκησαν 2-1 τη Γιουνάιτεντ για την 32η αγωνιστική την 32η αγωνιστική της Premier, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους 12 βαθμούς.Το πρώτο ημίχρονο ήταν σα να... μην έγινε ποτέ, με τη Σίτι να έχει την πρωτοβουλία, αλλά τη Γιουνάιτεντ να φτάνει πιο κοντά στο γκολ με τον Ράφαελ να πλασάρει από κοντά και την μπάλα να βρίσκει
την συμβολή των δοκαριών και να καταλήγει άουτ.Στην επανάληψη το ντέρμπι πήρε φωτιά και γι' αυτό φρόντισε ο Μίλνερ. Ο άσος της Σίτι σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Γιουνάιτεντ και κατέληψε στη δεξιά γωνιά του Ντε Χέα για το 0-1.Αμεση και... τυχερή ήταν η απάντηση των γηπεδούχων. Στο 59' η Γιουνάιτεντ κέρδισε φάουλ, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Πολίτες, ο Χαρτ έκανε άστοχη έξοδο, ο Ρούνεϊ έπιασε την κεφαλιά και με τη βοήθεια της... πλάτης του Κομπανί αναπαύτηκε στα δίχτυα της Σίτι για το 1-1.Μπορεί τα δύο πρώτα γκολ να προήρθαν από καραμπόλες, αλλά αυτό του Αγκουέρο, που έκρινε και το ντέρμπι, ήταν γκολάρα. Ο Αργεντινός διέσχισε παράλληλά τη μεγάλη περιοχή, "πήρε" μαζί του όλη την αντίπαλη άμυνα και την κατάλληλη στιγμη 'κεραυνοβόλησε" τον Ντε Χέα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.