Διπλό 5άδας για Ατρόμητο

Σπουδαίο διπλό, που τον βάζει σε τροχιά πλέι οφ, πέτυχε ο Ατρόμητος, που επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ στα Γιάννινα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη ήταν πιο αποτελεσματικό, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και πήρε την νίκη.Ο ΠΑΣ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ωστόσο, παρά την υπεροχή τους, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν
να δημιουργήσουν κλασσικές ευκαιρίες στην εστία του Ράντμαν.Η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη ήταν αυτή που προσπαθούσε περισσότερο, αλλά αυτή του Γιώργου Δώνη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 30', ο Σφακιανάκης έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Κηπουρός δεν διώχνει την μπάλα μακριά και ο Τάτος στην επαναφορά, έκανε από κοντά το 1-0 για τον Ατρόμητο.Το γκολ αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους και έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 38'... άγγιξαν το 2-0. Ο Μήτρογλου βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, πλάσαρε τον Κηπουρό, αλλά ο Πατσατζόγλου πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα, πριν αυτή περάσει την γραμμή του τέρματος!Ενα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 45', οι γιαννιώτες έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από γύρισμα του Γεωργίου στην περιοχή, ο Μπακαγιόκο πλάσαρε τον Ράντμαν, αλλά ο Νάστος έδιωξε την μπάλα, που είχε πορεία προς τα δίχτυα της ομάδας του.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά τον Ατρόμητο να κρατάει εύκολα το υπέρ του 1-0. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 70', όταν ο Ατρόμητος διπλασίασε το προβάδισμα του και πήρε σαφές προβάδισμα για την τελική επικράτηση.Μετά από εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, ο Φυτανίδης βρήκε τον Μπρίτο μέσα στην περιοχή, αυτός έδωσε με την μία στον Μήτρογλου, ο οποίος πλάσαρε τον Κηπουρό και έγραψε το 2-0 για τους περιστεριώτες.Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και τέσσερα λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Δημούτσου στον Γεωργίου. Ο Μπακαγιόκο ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και μείωσε στο 75' σε 1-2 για τον ΠΑΣ, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης.Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το υπέρ τους 2-1 μέχρι το τέλος και να πανηγυρίζουν την δεύτερη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα.