Διέλυσε την Στουτγκάρδη η Μπάγερν

20:44 2/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Καταιγιστική ήταν η Μπάγερν Μονάχου, που διέλυσε με 6-1 την Στουτγκάρδη στο Αλιάνζ Αρένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga. 2Χ2 για την ομάδα του Γιούπ Χάινκες, με την οποία έκανε ντεμπούτο ο Χάβι Μαρτίνεθ.Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 25', με σκόρερ τον Χάρνικ. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν μονόλογος των βαυαρών, οι οποίοι μέσα σε 11 λεπτά ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1 σε 3-1!Αρχικά, στο 32' ο Μίλερ
έφερε το ματς στα ίσια, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κρος έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν, με 2-1. Το πρώτο μέρος έκλεισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με σκόρερ τον Γκουστάβο στο 43'.Οι βαυαροί ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος έτσι όπως τελειώσαν το πρώτο, πετυχαίνοντας άλλα τρία γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών! Στο 47', ο Μάντζουκιτς έκανε το 4-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μίλερ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1.Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σβαϊνστάιγκερ στο 51', διαμορφώνοντας το τελικό 6-1 για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία έκανε παράλληλα το 2Χ2 στην έναρξη της φετινής Bundesliga.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:Παρασκευή (31/8)Μάιντς - Γκρόιτερ Φιρτ 0-1 (67' Κλάους)Σάββατο (1/9)Βέρντερ Βρέμης - Αμβούργο 2-0 (52' πέν. Χουντ, 67' Πέτερσεν)Νυρεμβέργη - Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 (31' Πέκχαρτ - 40' Μπλαστσικόφσκι)Σάλκε - Αουγκσμπουργκ 3-1 (33' Παπαδόπουλος, 46' Τζόουνς, 73' Χούντελααρ - 79' Ερλ)Μπάγερ Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 2-0 (8' Κάστρο, 54' Βόλσιντ)Χόφενχαϊμ - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-4 (39' αυτ. Κόμπερ, 43' Σβέγκλερ, 83' πέν. Μέιερ, 90'+1' Λάνιγκ)Φορτούνα Ντίσελντορφ - Γκλάντμπαχ 0-0Κυριακή (2/9)Βόλφσμπουργκ - Ανόβερο 0-4 (10' Χαγκουί, 26', 56' Σόμπιεχ, 52' Αντρεάσεν)Μπάγερν Μονάχου - Στουτγκάρδη 6-1 (32', 49' Μίλερ, 34' Κρος, 43' Γκουστάβο, 47' Μάντζουκιτς, 51' Σβαϊνστάιγκερ - 25' Χάρνικ)