Δεν σηκώνει κεφάλι ο Αρης, 1-1 με τον Αστέρα

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Αρης και Αστέρας Τρίπολης στο Κλεάνθης Βικελίδης για την 16η αγωνιστική της Super LeagueΑκαρπη αποδείχθηκε και η 8η προσπάθεια του Αρη να κερδίσει στο Κλεάνθης Βικελίδης. Και όσο δεν κερδίζει στην έδρα του, δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και για μία ακόμα αγωνιστική θα παραμείνει στον πάτο της βαθμολογίας. Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε με τον Σέτι στο 27' και ο Αγκάνθο στο 65' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι κίτρινοι είχαν χαμένο πέναλτι στο 59', ενώ αμφότερες
οι ομάδες θα μπορούσαν στο τέλος να πάρουν τη νίκη. Τόσο όμως ο Ουρτάδο για λογαριασμό των αρκάδων, όσο και ο Μανιάς στο 90' έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ. Στην πέμπτη θέση ο Αστέρας με 25 βαθμούς, στους 11 ο Αρης.Ισορροπημένο ήταν το πρώτο 25λεπτο στην αναμέτρηση με τον Αρη να έχει την πρωτοβουλία, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Τάτος ήταν καλά κλεισμένος, το ίδιο και ο Αγκάνθο, που δεν τροφοδοτήθηκε, ενώ και ο Μανιάς προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ. Στη μοναδική ουσιαστική απειλή μέσα από την περιοχή, ο Μανιάς δεν τελείωσε σωστά τη φάση και ο Ερνάντες απόκρουσε εύκολα.Στο 27' όμως ο Αστέρας προηγήθηκε και η μορφή του αγώνα άλλαξε. Οι αρκάδες έπαιξαν... βόλεϊ στη μικρή περιοχή με Εντό-Σέτι και ο δεύτερος με κοντική κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο οι αρκάδες κυριάρχησαν και έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Μεγάλη ευκαιρία δεν δημιούργησαν, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου απείλησαν με σουτ των Μουνάφο και Ντε Μπλάσις.Στην επανάληψη ο Αρης μπήκε με επιθετική διάθεση, ωστόσο οι αρκάδες είχαν κλείσει τους διαδρόμους και δεν επέτρεπαν κινδύνους στην εστία του Ερνάντεζ. Οι αρκάδες ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, αλλά στο 59' ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοντοέ στον Αγκάνθο (τραβηγμένη η απόφαση). Ο ισπανός όμως αστόχησε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 65' ωστόσο πήρε το αίμα του πίσω, όταν με κοντική κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τάτου ισοφάρισε.Ο Αστέρας είχε πολύ καλή στιγμή με τον Μπαράλες στο 70', ωστόσο το γκολ του Αγκάνθο είχε ανεβάσει ψυχολογικά τους κίτρινους, που δεν το έβαζαν κάτω και έψαχναν το χρυσό γκολ της νίκης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις και οι αρκάδες ήταν αυτοί, που είχαν την υπεροχή. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία καλή ευκαιρία του Ουρτάδο και ένα χαμένο τετ α τετ του Μανιά, που στο 90' δεν κατάφερε να χαρίσει μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.Άρης (Ζόραν Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Καραγκούνης, Τσουμάνης, Έλσνερ, Κύργιας, Σουνάς (67’ Ηρακλής), Νταμαρλής (88’ Κοτσαρίδης), Τάτος, Σταυρόπουλος (72’ Τσουκάνης), Αγκάνθο, Μανιάς. Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Λούι, Κοντοές, Ζησόπουλος, Σέτι, Εντό, Μουνάφο (72’ Τσαμπούρης), Ουσέρο, Καράσκο (64’ Ουρτάδο), Ντε Μπλάσις (85’ Χουάνμα), Μπαράλες.