Δεύτερη νίκη για την Μάντσεστερ Γ., 2-0 την Κρίσταλ Πάλας

Την δεύτερη νίκη της, σε τέσσερις αναμετρήσεις στην Premier League και πρώτη στο Ολντ Τράφορντ πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής. Ντεμπούτο με την ομάδα του Μόγες έκανε ο Φελαϊνί. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 44'.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του ρυθμού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπορούσαν να
βρουν διαδρόμους στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.Η Γιουνάιτεντ έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 στο 38', όταν ο Ρούνεϊ βρήκε τον Φαν Πέρσι, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των λονδρέζων.Τελικά, οι προσπάθειες των Κόκκινων Διαβόλων καρποφόρησαν στο 44', όταν ο Γιανγκ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Ντιγκατσόι, με την Κρίσταλ Πάλας να διαμαρτύρεται έντονα, οτι το μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής.Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Φαν Πέρσι ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι και έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, 1-0.Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μόγες εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν πολλές ευκαιρίες για το 2-0, αλλά δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.Τελικά, η Γιουνάιτεντ "κλείδωσε" το τρίποντο στο 81', ξανά από στημένη φάση. Ο Ρούνεϊ, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Σπερόνι και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πανηγυρίζει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη στο Ολντ Τράφορντ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:Σάββατο (14/9)Μάντσεστερ Γ. - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (45'+1' πέν. Φαν Πέρσι, 81' Ρούνεϊ)17:00 Σάντερλαντ - Αρσεναλ     17:00 Τότεναμ - Νόριτς Σίτι     17:00 Χαλ Σίτι - Κάρντιφ Σίτι     17:00 Φούλαμ - Γουέστ Μπρομ     17:00 Αστον Βίλα - Νιούκαστλ     17:00 Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Σ.     19:30 Εβερτον - Τσέλσι     Κυριακή (15/9)18:00 Σαουθάμπτον - Γουέστ Χαμ     Δευτέρα (16/9)22:00 Σουόνσι Σίτι - Λίβερπουλ