Χορταστικό 2-2 στο Περιστέρι

Ατρόμητος και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο Περιστέρι, με το οποίο άνοιξε η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους, οι οποίοι άγγιξαν το γκολ της νίκης στο τέλος. Με 10 παίκτες από το 74' οι κρητικοί.O Ζίγκι Μπαντιμπάνγκα του Εργοτέλη πέτυχε στο 7' το πρώτο γκολ στη φετινή Σούπερ Λίγκα,
"παγώνοντας" τους φίλους του Ατρόμητου και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Έπειτα από σπόντα, η μπάλα έφτασε στα πόδια του και με πλασέ νίκησε τον πρώην συμπαίκτη του στη Σαρλερουά, Μιχάλη Σηφάκη.Ο Ατρόμητος αντέδρασε γρήγορα. Στο 22' έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καραγκούνη και στο 25' έφτασε στην ισοφάριση με καταπληκτικό κατέβασμα και πλασέ του Ούμπιντες.Στο 29' οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία να κάνουν το 1-2, με τον Σηφάκη να σώζει ισάριθμες φορές την εστία του σε φάουλ του Κοροζώνη και κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς.Στο 32' έγινε αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, με τον Μπουχαλάκη να αντικαθιστά τον τραυματία Καρντόσο και στο 36' οι κρητικοί έφτασαν στο 1-2. Επειτα από ασίστ του διακριθέντα Μπαμ Μπαμ, ο Αναστασάκος με πλασέ κι αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.Με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή της μπάλας (64%-36%), το σκορ δεν άλλαξε, παρότι ο Γιώργος Παράσχος πέρασε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Ναπολεόνι αντί του Καραγκούνη. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο κινητικοί, αλλά σπατάλησαν σχεδόν 30 λεπτά, μέχρι να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Εργοτέλη.Στο 72' ο Μπρίτο έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Γρηγόρης Αθανασίου, απογειώθηκε στο αριστερό "γάμα" διώχνοντας κεφαλιά του Φυτανίδη.Στο 74' ο Μπόρισλαβ Γιοβάνοβιτς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα και ο Ατρόμητος, έχοντας πλέον την αριθμητική υπεροχή, αύξησε την πίεσή του, χάνοντας νέα μεγάλη ευκαιρία στο 75', όταν έπειτα από σέντρα του Παπαδόπουλου, αμαρκάριστοι οι Ναπολεόνι και Καραμάνος μπερδεύτηκαν, σπαταλώντας την ευκαιρία να κάνουν το 2-2.Το γκολ "ψηνόταν" για τον Ατρόμητο (νέα χαμένη ευκαιρία στο 79' με τον Καραμάνο) και ήρθε στο 87' με τρόπο καρμπόν, όπως το πρώτο γκολ του Ούμπιντες. Σέντρα του του Φυτανίδη, ιδανικό κατέβασμα και πλασέ του Δημήτρη Παπαδόπουλου και 2-2. Μάλιστα, ο έμπειρος επιθετικός του Ατρόμητου έχασε τεράστια ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στο πρώο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Αθανασίου, αλλά πλάσαρε άουτ.