Χωρίς να δυσκολευτεί, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ στο Καμπ Νου και αύξησε στο +7 την διαφορά της από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπαρτσελόνα, που άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό. Στο σημείο αυτό ο Μέσι έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Βίγια, που άφησε στον Πέδρο και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0.Στο 32ο λεπτό ο Βίγια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ενρίκε και ο Μέσι δεν αστόχησε από
τα έντεκα βήματα, γράφοντας το 2-0, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Με την έναρξη της επανάληψης, η Σανταντέρ δημιούργησε κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες, αλλά χωρίς να μπορεί να τις μετατρέψει σε γκολΜπαρτσελόνα ήταν όμως αυτή που βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 56` με τον Βίγια να βγάζει την πάσα, τον Πέδρο να πιάνει το τακουνάκι και να αφήνει για τον Ινιέστα που ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Στα λεπτά που ακολούθ