Χάρη στο γκολ του Χάμσικ, η Νάπολι επικράτησε με 1-0 της Τζένοα

00:01 1/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ζωντανή στο κυνήγι της 2ης θέσης παρέμεινε η Νάπολι, που επικράτησε με 1-0 της Τζένοα για την 35η αγωνιστική της Serie Α και παρέμεινε στο -1 από την Ιντερ και στο -6 από την πρωτοπόρο Μίλαν, η οποία όμως έχει ματς λιγότερο. Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι μόνο με τρίποντο θα συνεχίσουν να ελπίζουν για την 2η θέση, μετά την νίκη της Ιντερ με 2-1 επί της Τσεζένα, και γι` αυτό μπήκαν με άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο
του Σαν Πάολο. Λαβέτσι και Καβάνι προκάλεσαν πονοκέφαλο στον Εντουάρντο, ο οποίος παρά το συνεχές σφυροκόπημα κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους.Η Νάπολι διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και περιόρισε την Τζένοα στο μισό γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν μόνο με αντεπιθέσεις να φτάσουν στην αντίπαλη εστία.Η πίεση των ναπολιτάνων απέδωσε καρπούς στο 83ο λεπτό, όταν ο Χάμσικ γέμισε με κεφαλιά για τον Χάμσικ, αυτός έστρωσε την μπάλα με το στήθος, πέρασε τον Κρισίτο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε τους παίκτες του Βάλτερ Ματζάρι να πανηγυρίζουν το τρίποντο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής: