"Χ" η Ομόνοια, η ΑΕΛ το ντέρμπι

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Ομόνοια, που βλέπει να μειώνεται... επικίνδυνα η διαφορά που οικοδόμησε στο ξεκίνημα της σεζόν. Το Τριφύλλι αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με την ΕΝΠ στο Παραλίμνι. Διπλά για Ανόρθωση και ΑΕΛ.

Στο Παραλίμνι, η ΕΝΠ προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με γκολ του Σεμέντο. Η Ομόνοια

κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, στο 61ο λεπτό, αλλά στην υπόλοιπη μισώ ώρα αγώνα δεν ευτύχησε να σκοράρει. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μουκουρί.

Στο Τσίρειον η ΑΕΛ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα, επικρατώντας του με 3-0. Τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους Τζούνιορ (56'), Σίλας (58') και Ενρίκε (82').

Νίκη και για την Ανόρθωση, 2-1 εκτός έδρας τον Ολυμπιακό. Οκκάς και Ρέζεκ οι σκόρερ της "Κυρίας", για τους γηπεδούχους μείωσε ο Μέρσιο.