Απολογισμός... προηγούμενων δεκαετιών

Τότε, ήταν το χάλκινο μετάλλιο του Χαράλαμπου Χολίδη στην ελληνορωμαϊκή πάλη, που ανέβασε την Ελλάδα στο βάθρο. Στη συνέχεια ακολούθησαν τα δύο χρυσά της Πατουλίδου και του Δήμα στη Βαρκελώνη και από εκεί, άρχισε η "άνοιξη" του ελληνικού αθλητισμού, με τα 8 μετάλλια στην Ατλάντα, τα 13 στο Σίδνεϊ και τα 16 στην Αθήνα το 2004.Οχι ανεξήγητα, από το Πεκίνο (4 μετάλλια) ξεκίνησε η πτώση, που κορυφώθηκε φέτος στην Μεγάλη Βρετανία, όπου μόνο ο Ηλιάδης
και οι Τσιάβου / Γιαζιτζίδου κατάφεραν να δικαιολογήσουν τον τίτλο του φαβορί για παρουσία στο βάθρο.Η Ελλάδα... μετά 2004Ενώ μέχρι και το 2004, η Πολιτεία είχε ως... αυτοσκοπό την αγωνιστική επιτυχία στους Ολυμπιακούς, χαρίζοντας με το τσουβάλι προνόμια στους αθλητές, από την... επομένη των Αγώνων στην Αθήνα, τα πάντα τελείωσαν. Με την οικονομική κρίση να κορυφώνεται τα τελευταία δύο χρόνια, δεν αποτελεί παράδοξο η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο Λονδίνο.Οι ίδιοι οι αθλητές, άλλωστε, όπου σταθούν και όπου βρεθούν, τονίζουν τις άθλιες συνθήκες κάτω από τις οποίες προετοιμάζονται, ουσιαστικά μόνοι τους, μαζί με τους δικούς τους ανθρώπους και τους προπονητές τους, οι οποίοι βρίσκουν... κλειστές πόρτες μπροστά τους, όταν ζητούν βοήθεια από την Πολιτεία.Τι έγινε στο ΛονδίνοΑυτή η κατάσταση οδήγησε στην παρουσία μας στο Λονδίνο. Ενώ πριν αναχωρήσει η αποστολή υπήρχε η αισιοδοξία ότι θα καταφέρουν οι έλληνες να ξεπεράσουν τα τέσσερα μετάλλια του Πεκίνου, η πραγματικότητα μάς προσγείωσε απότομα.Στο βάθρο ανέβηκαν μόνο ο Ηλιάδης στο τζούντο και οι Τσιάβου / Γιαζιτζίδου στην κωπηλασία. Φαβορί είχαμε κι άλλα, όμως για τον ένα ή τον άλλο λόγο, δεν τα κατάφεραν, μένοντας εκτός διεκδίκησης μεταλλίων.Ο Γιαννιώτης, η Βουγιούκα, ο Τσολακίδης και οι άλλοιΠιο κοντά σε ένα μετάλλιο έφτασε ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10 χιλιόμετρα ανοικτής θάλασσας. Ο έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην τέταρτη θέση, συγκλονίζοντας τους πάντες με τα δάκρυά του, μετά το τέλος της κούρσας, στην οποία έχασε το μετάλλιο για ελάχιστα δευτερόλεπτα.Στην τέταρτη θέση τερμάτισαν και οι Χρήστου, Παπαχρήστου, Τσίλης και Τζιάλας στην τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου της κωπηλασίας.Αλλη μία θετική εμφάνιση ήταν αυτή της Βασιλικής Βουγιούκα στη ξιφασκία, όπου η 26χρονη πρωταθλήτρια κατέκτησε την πέμπτη θέση στο ατομικό της σπάθης, αλλά και του Βασίλη Τσολακίδη στο δίζυγο, η έκτη θέση του οποίου αφήνει μια πικρή γεύση, γιατί αν εκτελούσε το κανονικό του πρόγραμμα, θα είχε ελπίδες για κάτι καλύτερο.Από εκεί και πέρα, υπήρξαν δύο παρουσίες σε τελικούς στο στίβο (7ος ο Φιλιππίδης στο επί κοντώ και ο Λεμπέσης στο ακόντιο), η έκτη θέση του Βύρωνα Βολικάκη στο RS-X, η όγδοη των Πλατανιώτη και Σολωμού στη συγχρονισμένη κολύμβηση και η ένατη του Βολικάκη στο κέιριν (ποδηλασία).Αξια αναφοράς ήταν και η παρουσία του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ στο βάδην, αφού ο έλληνας βαδιστής έσπασε τα πανελλήνια ρεκόρ στα 20 και τα 50 χιλιόμετρα.Οι απογοητεύσεις...Υπήρξαν όμως κι αυτοί, από τους οποίους περιμέναμε κάτι παραπάνω. Μόνο και μόνο γιατί είχαν αποδείξει με την παρουσία τους τα τελ