Αποχαιρέτησε την Ευρώπη η Ξάνθη, δεύτερη ήττα από την Σταντάρ

23:29 8/8/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Ξάνθη δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο Βέλγιο, γνώρισε δεύτερη ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με 1-2 και αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Η ομάδα του Καραγεωργίου είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο μέρος, αλλά λύγισε στο δεύτερο.Ο προπονητής της Ξάνθης, Νίκος Καραγεωργίου, έκανε την έκπληξη, αφήνοντας στον πάγκο τον Μάνταλο και ξεκινώντας στην βασική 11άδα τον Παϊτο, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, προκαλώντας
πολλά προβλήματα στην άμυνα της ελληνικής ομάδας. Μόλις στο 6', η Σταντάρ βρέθηκε πολύ κοντά στο 1-0, όταν ο Μπιλό βρέθηκε τετ α τετ με τον Κυριακίδη, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κυριακίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπεν Χαϊμ.Μετά το πρώτο 20λεπτο, η Ξάνθη βρήκε τα πατήματα της στο γήπεδο, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα της και προσπαθούσε, κυρίως με τους Μαρίν και Μαρσελίνιο, να γίνει απειλητική.Στο 34', ο Κυριακίδης αρχικά έκανε λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπατσουαγί να βγει τετ α τετ, ωστόσο στην συνέχεια ο τερματοφύλακας της ελληνικής ομάδας κράτησε το μηδέν για την εστία του.Ενα λεπτό μετά, οι ακρίτες έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0, όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Μαρίν έκανε την σέντρα, αλλά το σουτ του Μαρσελίνιο στην κίνηση πέρασε ελάχιστα άουτ.Η ομάδα του Λουζόν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όπως και το πρώτο. Η Σταντάρ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας στο 46', με τον Κυριακίδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπιλό.Ωστόσο, στο 52' ο Μπιλό δεν αστόχησε. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση των βέλγων, ο Μπατσουαγί "έσπασε" την μπάλα στον Μπιλό, ο οποίος σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ για την Σταντάρ.Παρά το 1-0, ο στόχος της Ξάνθης δεν είχε αλλάξει, ωστόσο η ομάδα του Καραγεωργίου δεν μπορούσε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και να απειλήσει με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων.Ετσι στο 70', η Σταντάρ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, "κλειδώνοντας" παράλληλα την πρόκριση της στα πλέι οφ του Europa League. Μετά από πάσα του Μπατσουαγί και αδράνεια της άμυνας της Ξάνθης, ο Ντε Καμάργκο με προβολή νίκησε τον Κυριακίδη και διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.Στο 84', η Ξάνθη κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής, με τον Τριάντη να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Ντε Γκούζμαν, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Καβασίμα και μείωσε σε 1-2 για την ελληνική ομάδα, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Σταντάρ Λιέγης: Καβασίμα, Νγκάουα, Μπεν Χαΐμ, Αρσλάνατζιτς, Φαν Ντάμε, Μπούενς (60' Οτζούρκ), Μαρκέ, Μπουλό (60' Μπιά), Μ’ Πόκου, Γκουχανετζάντ (69' Ντε Καμάργκο), Μπατσουαγί.Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Κομεσίδης, Βάλλας, Παΐτο (58' Μάνταλος), Ντιέ, Ντε Γκούζμαν, Μαρίν (68' Τριάδης), Μαρσελίνιο (75' Σολάρι), Βασιλακάκης.