Από σαράντα κύματα ο Φερέρ

Στον 4ο γύρο του Grand Slam του Λονδίνου προκρίθηκε ο Νταβίντ Φερέρ μετά από τη δύσκολη νίκη απέναντι στον Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ. Ο ισπανός τενίστας χρειάστηκε 3 ώρες και 12 λεπτά για να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη. Επικρατώντας με 3-2 σετ (6-7, 7-6, 2-6, 6-1, 6-2) του ουκρανού πέρασε στους "16" του Wimbledon. To No 4 της παγκόσμιας κατάταξης έχασε το πρώτο σετ, έχοντας άσχημα ποσοστά στο σερβίς του. Η ισοφάριση ήρθε για τον Φερέρ στο επόμενο σετ πάλι στο τάι μπρέικ με 7-6. Ο ουκρανός, Νο 26 δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι και ανέκτησε το προβάδισμα με, όμως ο Φερέρ ισοφάρισε εκ νέου. Δείχνοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση και εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του ο ισπανός κατάφερε να πάρει πιο εύκολα τα δύο επόμενα σετ και να νικήσει τον Ντολγκοπόλοφ.Επόμενος αντίπαλος για τον Φερέρ θα είναι ο Ιβάν Ντόντιγκ που νίκησε με 3-0 σετ (6-1, 6-1, 1-0) τον Ιγκόρ Σίσλινγκ, ο οποίος εγκατέλειψε.