Με συνοπτικές διαδικασίες ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε εύκολα του Ζερεμι Σαρντί με 3-0 σετ και έκλεισε θέση για τους ¨16¨ του Wimbledon, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τόμι Χάας.Ο σέρβος τενίστας, Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον γάλλο και νίκησε με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 6-2). Μία ώρα και 26 λεπτά παιχνιδιού ήταν αρκετά για τον Τζόκοβιτς που βαδίζει προς τον τελικό του λονδρέζικου Grand
Slam με στόχο την δεύτερη κατάκτησή του. Ο Σαρντί, Νο 28 της κατάταξης αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο σερβίς του και δεν μπόρεσε να προβάλλει κάποια αντίσταση στον αντίπαλό του. Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς πέτυχε το μπρέικ στο 8ο γκείμ και πήρε το προβάδισμα στα σετ. Με χαρακτηριστική άνεση πήρε το δεύτερο σετ ο σέρβος με 6-2, χωρίς να απειληθεί καθόλου. Με μπρέικ ξεκίνησε το τελευταίο σετ με τον Τζόκοβιτς να φτάνει εύκολα στη νίκη. Ο Τζόκοβιτς πέτυχε 38 γουίνερς έναντι 18 του αντιπάλου του και μόλις 3 αβίαστα λάθη έναντι 14 του Σαρντί.Στους "16" της διοργάνωσης θα αναμετρηθεί με τον Τόμι Χάας. Ο γερμανός τενίστας δυσκολεύτηκε, αλλά απέκλεισε τον Φελιτσιάνο Λόπεζ με 3-1 σετ (4-6, 6-2, 7-5, 6-4).