Απέτυχε να πλησιάσει την κορυφή ο ΟΦΗ

Το σερί έξι νικών του ΟΦΗ σταμάτησε στην Καισαριανή με τον Εθνικό Αστέρα να υποχρεώνει τους κρητικούς σε ισοπαλία 0-0 στην αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Football League. Με τη λευκή ισοπαλία στο "Μιχάλης Κρητικόπουλος", ο ΟΦΗ απέτυχε να πλησιάσει στον έναν βαθμό τον ΠΑΣ Γιάννινα ενώ εάν μια ομάδα άξιζε τη νίκη, αυτή ήταν ο Αστέρας που είχε
την υπεροχή.

Ο Εθνικός Αστέρας κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κάνοντας αισθητή την επιθετική του παρουσία σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις στο α`ημίχρονο, τη στιγμή που ο ΟΦΗ ήταν ακίνδυνος.

Μόλις στο 6` ο Φραντζεσκί ανάγκασε τον Βεζυρίδη σε απόκρουση, με τον Διαμαντή να παίρνει το ριμπάουντ και να αστοχεί από κοντά. Ο τελευταίος έγινε απειλητικός με σουτ και στο 14` ενώ η μεγάλη φάση του ημιχρόνου ήρθε με πλασέ του δραστήριου Λουάμο στο 28`. Όμως, Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ ήταν πάντοτε παρών.

Ο Αστέρας ήλεγξε τους χώρους και στο δεύτερο 45λεπτο και δεν επέτρεψε στον ΟΦΗ να δημιουργήσει κάποια ση