Ανετα στην πρεμιέρα η Γουίλιαμς

Η Σερένα Γουίλαμς δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αννα Τατισβίλι την οποία νίκησε με 2-0 σετ στο εναρκτήριο παιχνίδι της για το Roland Garros που ξεκίνησε το πρωί της Κυριακής (26/05).Απόλυτα συγκεντρωμένη στο στόχο της η Σερένα Γουίλιαμς δεν έκανε ξανά τα λάθη του περσινού τουρνουά που της στοίχισαν τον αποκλεισμό από τον πρώτο γύρο στο Παρίσι. Σε 51 λεπτά αγώνα νίκησε με 2-0
σετ (6-0, 6-1) την γεωργιανή αντίπαλό της, Αννα Τατισβίλι, η οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Η Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη τενίστρια σημείωσε 8 άσους και 27 γουίνερς στο παιχνίδι με μόλις 14 αβίαστα λάθη.Επόμενη αντίπαλός της στον δεύτερο γύρο θα είναι η νικήτρια του παιχνιδιού ανάμεσα σε Γκαρσία και Μπειγκελζίμερ.Η Αννα Ιβάνοβιτς νωρίτερα παρά το ότι δυσκολεύτηκε κυρίως στο δεύτερο σετ, επικράτησε της Πέτρα Μάρτιτς με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-3) και πέρασε στην επόμενη φάση, ενώ η περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, Σάρα Εράνι νίκησε εύκολα την Αράντχα Ρας με 2-0 σετ (6-1, 6-2).