Ανετα η Βαλένθια, 5-0 την Μπέτις

19:19 8/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Η Βαλένθια δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, Μπέτις, επικρατώντας άνετα με 5-0 στο Estadio de Mestalla, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Primera Division.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα και σε διάστημα τριών λεπτών (41' - 44') κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα. Ο Ματιό άνοιξε το σκορ στο 41', με τον Αλκαθέρ να σκοράρει στο 44' και να στέλνει τις Νυχτερίδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.Το σκηνικό
του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Πίτσι να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να πετυχαίνει άλλα τρία τέρματα.Στο 62', ο Φεγκουλί έκανε το 3-0, ενώ έξι λεπτά μετά ο Αλκαθέρ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.Το... κερασάκι στην τούρτα για την Βαλένθια έβαλε ο Βάργκας στο 79', διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:Παρασκευή (7/2)Εσπανιόλ - Γρανάδα 1-0 (79' Μορένο)Σάββατο (8/2)Βαλένθια - Μπέτις 5-0 (41' Ματιό, 44', 68' Αλκαθέρ, 62' Φεγκουλί, 79' Βάργκας)19:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Μάλαγα     21:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Βιγιαρεάλ     23:00 Αλμερία - Ατλέτικο Μαδρίτης     Κυριακή (9/2)13:00 Οσασούνα - Χετάφε     18:00 Βαγιαδολίδ - Ελτσε     20:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λεβάντε     22:00 Σεβίλη - Μπαρτσελόνα     Δευτέρα (10/2)23:00 Θέλτα - Αθλέτικ Μπιλμπάο