Ανατροπή με Κριστιάνο η Ρεάλ! Τριάρα η Παρί

Απίστευτο ματς έγινε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, στην πρεμιέρα του Champions League, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να ανατρέπει το εις βάρος της 1-2, σε 3-2 με γκολ των Μπενζεμά και Κριστιάνο Ρονάλντο στο 87` και το 90`. Ανετη νίκη σημείωσε η Παρί, ενώ στο 0-0 έμεινε η Μίλαν με την Αντερλεχτ.1ος όμιλοςΠαρί Σεν Ζερμέν - Ντιναμό Κιέβου 4-1Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έγινε
ο πρώτος παίκτης που έχει αγωνιστεί στο Champions League με 6 διαφορετικές ομάδες και το γιόρτασε ανοίγοντας το σκορ για την Παρί στο 19ο λεπτό με πέναλτι.Το γκολ αυτό έδωσε... αέρα στη γαλλική ομάδα, που ουσιαστικά "καθάρισε" τους ουκρανούς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Τιάγκο Σίλβα στο 29` έκανε το 2-0 και ο Αλεξ στο 3-0 το 3-0.Με αυτό το σκορ η Παρί είχε τη δυνατότητα να χαλάρωσει στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει σε μία άνετη νίκη, με την Ντιναμό να καταφέρνει απλώς να μειώσει με τον Βελόζο στο 87`. Στο 91` ο Παστόρε διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τους γάλλους.Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Πόρτο 0-2Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προσπάθησε να κρατήσει το ματς στα μέτρα της απέναντι στην Πόρτο και τα κατάφερε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, οι πορτογάλοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 41`, με τον Λούτσο Γκονζάλες.Οι κροάτες δεν κατάφεραν να απαντήσουν στο γκολ του Λούτσο και στο 92` ο Ντεφούρ σφράγισε τη νίκη των πορτογάλων με 2-0.3ος όμιλοςΜίλαν - Αντερλεχτ 0-0Η Μίλαν προερχόταν από την εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα και ήθελε να κάνειένα νέο ξεκίνημα μέσω Champions League. Απέναντι στην Αντερλεχτ είχε μία καλή ευκαιρία, ωστόσο, οι βέλγοι άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο.Οι ιταλοί δεν κατάφεραν τελικά να χαμογελάσουν ούτε στην Ευρώπη, καθώς δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των βέλγων, οι οποίοι πήραν το 0-0.Μάλαγα - Ζενίτ 3-0Η Μάλαγα ήταν η ομάδα που πέτυχε το πρώτο γκολ του φετινού Champions League, με τον Ισκο να ανοίγει το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.Οι ισπανοί μπήκαν πραγματικά... φουριόζοι στο ματς και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σαβιόλα στο 13`.Η Ζενίτ ήταν φανερό πως αιφνιδιάστηκε, αλλά ούτε στη συνέχεια φάνηκε ικανή να ανατρέψει το σκηνικό. Από τη στιγμή που οι ρώσοι δεν σκόραραν, η Μάλαγα βάδιζε με άνεση προς τη νίκη, την οποία σφράγισε στο 76ο λεπτό ο Ισκο, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.4ος όμιλοςΡεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σ. 3-2Η... υπόθεση Κριστιάνο Ρονάλντο δημιούργησε αναστάτωση στη Ρεάλ, η οποία μετά την ήττα από τη Σεβίλη "καιγόταν" για τη νίκη απέναντι στη Σίτι. Η Βασίλισσα ήταν φανερά καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε πολύ περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαρτ.Η Σίτι... τιμώρησε την αστοχία της Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο και στο 69` ο Τζέκο πάγωσε το Μπερναμπέου, καθώς έκανε το 1-0 για τους Πολίτες.Η Βασίλισσα, πάντως, αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα με γκολ του Μαρσέλο στο 76`.Το φινάλε του αγώνα ήταν, πάντως, συναρπαστικό, καθώς σημειώθηκαν τρία ακόμη γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.Η Σίτι