Ανατροπή και προημιτελικός για τον Ναδάλ

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις ο Ραφαέλ Ναδάλ απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι δεν έχει αντίπαλο στο χώμα. Νίκη με 3-1 για τον Ράφα επί του Ερνεστς Γκούλμπις και πρόκριση στα προημιτελικά.Ο λετονός Ερνεστς Γκούλμπις άγγιξε το όνειρο της νίκης-πρόκρισης επί του Ναδάλ, όμως ο ισπανός είχε τις δυνάμεις για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει το εισιτήριο για τους "8" του Masters στη Ρώμη κερδίζοντας τελικά με 3-1 σετ (1-6, 7-5, 6-4). Στον αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 38 λεπτών ο λετονός
Νο 46 στον κόσμο έπαιξε πολύ επιθετικά με αποτέλεσμα να έχει 59 γουίνερς έναντι 13 του Ναδάλ, καθώς όμως και 50 λάθη έναντι 19 του ισπανού. Στο πρώτο σετ ο Γκούλμπις με το εξαιρετικό του σερβίς καθήλωσε τον Ναδάλ, ο οποίος γλύτωσε στο τέλος το 6-0 και έχασε τελικά με 6-1 το εναρκτήριο σετ. Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ έπρεπε να αντιδράσει και παίζοντας πιο επιθετικά κάνοντας τον αντιπαλό του να τρέχει κατάφερε να ισοφαρίσει με μπρέικ στο 12ο γκέιμ (7-5). Στο τρίτο σετ ο Ναδάλ προηγήθηκε με μπρέικ 4-2 γκέιμς, όμως ο Γκούλμπις δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και πήρε πίσω το μπρέικ (4-3). Ο λετονός κατάφερε να σώσει 2  match points. Ο ισπανός τελικά πέρασε μπροστά με 5-4 για να κάνει στη συνέχεια το 6-4 και να πάρει την πολυπόθητη νίκη.Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ναδάλ επί του Γκούλμπις σε ισάριθμες αναμετρήσεις, όμως ο λετονός συνέχισε την παράδοση και για 5ο αγώνα πήρε σετ από τον ισπανό πρωταθλητή.Στα προημιτελικά του τουρνουά ο Ναδάλ θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Νταβίντ Φερέρ, ο οποίος πέρασε στην επόμενη φάση χωρίς αγώνα, αφού ο αντίπαλός του, Φίλιπ Κολσράιμπερ απέσυρε τη συμμετοχή του λόγω τραυματισμού.Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 3ου γύρου του Rome Masters:Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία) - Φίλιπ Κολσράιμπερ (Γερμανία) Νίκη Φερέρ χωρίς αγώνα, λόγω τραυματισμού του ΚολσράιμπερΡαφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) - Ερνεστς Γκούλμπις (Λετονία) 1-6 7-5 6-4Μπενουά Περ (Γαλλία) - Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο (Αργεντινή) 6-4 7-6(3)Τόμας Μπέρντιτς (Τσεχία) - Κέβιν Αντερσον (Νότια Αφρικά) 7-5 6-2 Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία) - Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ (Ουκρανία) 6-1 6-4