Με το μυαλό στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός, 81-70 τον Ηλυσιακό

Φανερά κουρασμένος και με το μυαλό του να βρίσκεται ακόμα στο Λονδίνο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 81-70 του αξιόμαχου Ηλυσιακού στα Ιλίσια, σε εξ αναβολής αγώνα για την 23η αγωνιστική της Α1.Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης στην αναμέτρηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Με πρωταγωνιστές τους Στόγκλιν και Μόρισον, ο Ηλυσιακός κατάφερε να πάρει μία διαφορά οκτώ πόντων (20-12), ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με σερί 7-0, έκλεισαν το πρώτο
δεκάλεπτο στο -1 (19-20).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Λιόγα να κρατάει με δυσκολία το προβάδισμα της (38-34). Με τους Πέρκινς και Χάινς, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 στο τέλος της περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +1 (39-38).Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα βελτίωσε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση, επέβαλλε τον ρυθμό της και ξέφυγε με +8 (57-49). Παρά τις προσπάθειες του Ηλυσιακού, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά τους μέχρι το τέλος της περιόδου (63-55).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μόρισον προσπάθησε να κάνει την ανατροπή για τον Ηλυσιακό, ωστόσο ο Ολυμπιακός διατήρησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες την διαφορά του και επικράτησε με το τελικό 81-70.Τα δεκάλεπτα: 20-19, 18-20, 17-24, 15-18.