Αν είναι υγιής θα ανανεώσει ο Φιγκερόα

Ο Λουτσιάνο Φιγκερόα είναι το πρόσωπο των ημερών στον Παναθηναϊκό, οι άνθρωποι του οποίου δεν κρύβουν πως θα ήθελαν να τον κρατήσουν και μετά το καλοκαίρι.Στο ματς με την Κέρκυρα ο Φιγκερόα έκανε σεφτέ στα γκολ με την πράσινη φανέλα και στον Παναθηναϊκό πιστεύουν πως ο παίκτης έχει πολλά να προσφέρει.Ασφαλώς, είναι ακόμη νωρίς για να βγουν ασφαλή
συμπεράσματα, ωστόσο, ο παίκτης από την πρώτη μέρα που πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα δείχνει μεγάλο επαγγελματισμό.Εχει δουλέψει σκληρά όλο αυτό το διάστημα, για να βρεθεί στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και καθημερινά ανεβάζει στροφές. Ακόμη δεν είναι έτοιμος να βγάλει 90λεπτο, αλλά μπορεί να προσφέρει ορισμένα ποιοτικά αγωνιστικά λεπτά και οι πράσινοι πιστεύουν πως στα πλέι οφ ο παίκτης θα δείξει ακόμη καλύτερα τις δυνατότητές του.Η αλήθεια είναι λοιπόν πως εφόσον ο παίκτης είναι υγιής, η διοίκηση της ΠΑΕ θα επιδιώξει να ανανεώσει τη συνεργασία της μαζί του για τουλάχιστον ένα χρόνο και θα του προτείνει συμβόλαιο με αποδοχές 250-300 χιλιάδες ευρώ.Η φανέλα στον Κουκουλάκη Ο Μιχάλης Κουκουλάκης, διαιτητής του αγώνα με την Κέρκυρα, ήταν αυτός που πήρε τη φανέλα του Λουτσιάνο Φιγκερόα μετά το ματς κατόπιν δικού του αιτήματος. Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού δεν του χάλασαν το χατίρι, αν και προτού την παραδώσουν εξέφρασαν παράπονα για τα σφυρίγματά του μετά το γκολ του Αργεντινού.