Αήττητη η Γαλλία, νίκησε και Σερβία

23:26 5/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στο ντέρμπι κορυφής του Β' ομίλου, η Γαλλία επικράτησε 97-96 της Σερβίας στην παράταση και πέρασε ως πρώτη του Β' ομίλου στην επόμενη φάση και μετέφερε το απόλυτο του 2-0. Η εξέλιξη του αγώναΣτο 4' ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έγραψε το 12-6, με τους Σέρβους να χτίζουν μια μικρή διαφορά και να προηγούνται σχεδόν σε όλο το α' δεκάλεπτο. Στο 1.38'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Πάρκερ έκανε το 19-20 φτάνοντας τους 8 πόντους, αλλά τελικά η Σερβία νίκησε προηγήθηκε με 25-24 στο 10' μετά από καλάθι του
Τέπιτς.Στη συνέχεια το ματς έγινε ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (25-26, 29-28, 29-30) και η Γαλλία κατάφερε να ξεφύγει με 38-43, πριν ο Τεόντοσιτς κάνει το 41-43 με 3/3 βολές.Στην επανάληψη, οι Σέρβοι γύρισαν το ματς και με τους Κέσελ, Ράσιτς να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι, έτρεξαν ένα σερί 13-0 με το οποίο μετέτρεψαν το 44-52 με το οποίο είχαν ξεφύγει οι Γάλλοι σε 57-52, παίρνοντας αέρα πέντε πόντων.Ο Ίβκοβιτς έδωσε μερικές ανάσες στον Κέσελ που ήταν καυτός και τελικά το δεκάλεπτο έληξε στο καλάθι (64-62). Τελικά το ματς πήγε στην παράταση με τον Κρστιτς να ισοφαρίζει σε 80-80 στα 10'' πριν το τέλος κι ενώ ο Μπατούμ νωρίτερα είχε χάσει βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Τεόντοσιτς.