Αγκαλιά με την πρόκριση στη φάση των 16 η Χιλή, 1-0 την Ελβετία

Μία ανάσα από την πρόκρισή της στη φάση των 16 βρίσκεται η Χιλή, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Ελβετίας για τη δεύτερη αγωνιστική του 8ου ομίλου που τη φέρνει στην κορυφή με 6 βαθμούς. Η ομάδα του Οτμαρ Χίτσφελντ δεν κατάφερε να επαναλάβει ανάλογο θρίαμβο όπως αυτόν της πρεμιέρας απέναντι στην Ισπανία, αγωνιζόμενη και με 10 παίκτες από το 31ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μπεχράμι και πλέον θα τα παίξει... όλα για όλα στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Ονδούρα.

Οι δύο ομάδες δεν θέλησαν να πάρουν ιδιαίτερα ρίσκα και το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους παίκτες της Χιλής, όμως,

να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και περισσότερα σουτ προς την εστία του Μπενάλιο.

Μάλιστα, ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ αναγκάστηκε σε διπλή επέμβαση στο 10ο λεπτό σε διαδοχικά σουτ των Βιντάλ και Καρμόνα, αλλά στο 31ο λεπτό τα δεδομένα άλλαξαν. Σε μία διεκδίκηση της μπάλας, ο Μπεχράμι βρήκε στο λαιμό τον Βιντάλ, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Καλίλ Αλ Γκαμπντί θεώρ