Η Πορτογαλία διέλυσε με 7-0 την Βόρεια Κόρεα και ετοιμάζεται για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Εντυπωσιακή εμφάνιση και επιβλητική νίκη για την Πορτογαλία στη δεύτερη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο διέλυσε με 7-0 την Βόρεια Κορέα και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση, καθώς για να αποκλειστεί θα πρέπει να χάσει στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων από την Βραζιλία και παράλληλα η Ακτή Ελεφαντοστού να νικήσει με μεγάλο σκορ την Βόρεια Κορέα.

Η δυνατή βροχή στο Γκριν Πόιντ Στέιντιουμ δεν εμπόδισε τις δύο ομάδες από το να παρουσιάσουν αρκετά καλό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο. Τόσο οι πορτογάλοι, όσο και οι βορειοκορεάτες δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο, μόνο οι πρώτοι γεύτηκαν τη χαρά του γκολ.

Η Πορτογαλία άγγιξε το γκολ για πρώτη φορά στο ματς, στο έκτο λεπτό, όταν ο Καρβάλιο πήρε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Σιμάο, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Οι ασιάτες απάντησαν με δύο καλά σουτ τον Χονγκ, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Εντουάρντο απέκρουσε την μπάλα.