Αφεντικό της Ρώμης η Ρόμα, νίκες για Γιούβε, Φιορεντίνα

Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Derby della Capitale της τέταρτης αγωνιστικής της Serie A, επικρατώντας με 2-0 της Λάτσιο στο Ολίμπικο. Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Γιουβέντους, Φιορεντίνα και Τορίνο, λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Κατάνια και Πάρμα στην Σικελία.Το 4Χ4 στο πρωτάθλημα έκανε η Ρόμα, που επικράτησε με 2-0 της Λάτσιο στο Ολίμπικο, στο Derby della Capitale. Μετά
από ένα... άσφαιρο και μέτριο πρώτο μέρος, οι τζιαλορόσι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο και άνοιξαν το σκορ στο 63', με τον Μπαλζαρέτι.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους λατσιάλι στο 82', αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντίας.Στην συνέχεια, η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Λεντέσμα στον Λιάγιτς. Ο Λιάγιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Γκαρσία.Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Γιουβέντους, που επικράτησε με 2-1 της νεοφώτιστης Ελλάς Βερόνα στο Juventus Stadium. Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 36', με κοντινή προβολή του Κατσιατόρε, μετά από κεφαλιά του Μόρα. Ωστόσο οι πανηγυρισμοί της Βερόνα δεν κράτησαν πολύ.Οι μπιανκονέρι... ξύπνησαν στην συνέχεια, αύξησαν την πίεση τους και έκαναν την ανατροπή πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 40' ο Τέβες, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Γιορέντε, με κεφαλιά, πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του Κόντε.Τρίτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και για την Φιορεντίνα, η οποία έφυγε από το Μπέργκαμο με το διπλό, επικρατώντας με 2-0 της Αταλάντα. Στο 41', ο Φερνάντες άνοιξε το σκορ για τους βιόλα, ενώ στο 69' ο Ρόσι διπλασίασε το προβάδισμα των φιλουξενούμενων, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.Δεύτερη νίκη για την Τορίνο, η οποία επικράτησε με 2-1 της Μπολόνια εκτός έδρας. Μόλις στο 2', η Τορίνο άνοιξε το σκορ με τον Ντ'Αμπρόσιο, αλλά στο 29' οι γηπεδούχοι απάντησαν, με τον Νατάλι να ισοφαρίζει σε 1-1.Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 2-1, με πέναλτι του Τσέρτσι και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Παναγιώτης Κονέ αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση για τους ροσομπλού. Τέλος, Κατάνια και Πάρμα έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στην Σικελία.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:Σάββατο (21/9)Κάλιαρι - Σαμπντόρια 2-2 (26' Εκνταλ, 90'+1' Κόντι - 89' Γκαμπιαντίνι, 90'+3' Ντε Σιλβέστρι)Κιέβο Βερόνα - Ουντινέζε 2-1 (13' Πελισιέρ, 40' Ριγκόνι - 1' Μαϊκοσουέλ)   Τζένοα - Λιβόρνο 0-0Κυριακή (22/9)Σασουόλο - Ιντερ 0-7 (7' Παλάσιο, 23' Ταϊντέρ, 33' αυτ. Πουτσίνο, 53' Αλβαρεζ, 64', 83' Μιλίτο, 75' Καμπιάσο)Κατάνια - Πάρμα 0-0Μπολόνια - Τορίνο 1-2 (29' Νατάλι - 2' Ντ'Αμπρόσιο, 45'+1' πέν. Τσέρτσι)Αταλάντα - Φιορεντίνα 0-2 (41' Φερνάντες, 69' Ρόσι)Γιουβέντους - Ελλάς Βερόνα 2-1 (40' Τέβες, 45'+3' Γιορέντε - 36' Κατσιατόρε)Ρόμα - Λάτσιο 2-0 (63' Μπαλζαρέτι, 90'+4' πέν. Λιάγιτς)21:45 Μίλαν - Νάπολι