Αφεντικό της Κρήτης ο ΟΦΗ, 1-0 τον Εργοτέλη με γκολ του Σίσιτς

Ο ΟΦΗ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Κρήτης με τον Εργοτέλη στο Γεντί Κουλέ. Με πρωταγωνιστή τον Σουμπίνιο, που ήταν διαρκής πηγή κινδύνων, και σκόρερ τον Σίσιτς στο ντεμπούτο του, η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου κέρδισε με 1-0, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Το σύνολο του Νίκου Καραγεωργίου από την άλλη εμφανίστηκε κατώτερο των προσδοκιών και δεν κατάφερε να απαντήσει στο τέρμα του σλοβένου. Ο Εργοτέλης
δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και ηττήθηκε για τρίτη διαδοχική φορά. Είχε κέφια ο ΣουμπίνιοΜε τον ΟΦΗ να προηγείται και στο μεγαλύτερο διάστημα να έχει την πρωτοβουλία ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, το οποίο είχε καλό ρυθμό, πολλές δυνατές μονομαχίες, αλλά όχι αρκετές φάσεις. Καλύτερα ξεκίνησε ο Εργοτέλης, που μόλις στο 2' έχασε σημαντική ευκαιρία -και μοναδική- όταν ο προωθημένος σε φάουλ Γιοβάνοβιτς σημάδεψε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Μετά το δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, κυρίως λόγω του Σουμπίνιο, που ταλαιπωρούσε τους αντιπάλους του.Ανοιξε λογαριασμό στο ντεμπούτο του ο ΣίσιτςΟ βραζιλιάνος ανάγκασε σε δύο περιπτώσεις τον Πίρσον να δείξει τα προσόντα του, αλλά στη φάση του 30' ο γερμανός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Ο Παπουλής σέντραρε, ο Ταυλαρίδης έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Σίσιτς, που στην πρώτη του εμφάνιση με τα ασπρόμαυρα πέτυχε και το παρθενικό του γκολ, άνοιξε το σκορ από κοντά. Οι παίκτες του Καραγεωργίου δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και παρότι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί ο Κάρολ δεν ανησύχησε καθόλου.Εγκλωβισμένος ο ΕργοτέληςΣτην επανάληψη ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε, δίνοντας χώρο στον Εργοτέλη. Η ομάδα του Αναστόπουλου όμως γινόταν απειλητική όταν έβγαινε στην αντεπίθεση,   στηριζόμενη κυρίως στον Σουμπίνιο, που στο 49' έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο Βίσιο απομάκρυνε πριν τη γραμμή. Ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία έχασε ο Παπουλής στο 62' όταν σε κενή ουσιαστικά εστία δεν κατάφερε να σκοράρει. Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους και η μόνη φορά, που απείλησε ήταν μία κεφαλιά άουτ του Χίμπλινγκερ στο 54'.Ολα για όλα ο Καραγεωργίου, άγγιξε το 2-0 ο ΠαπουλήςΒλέποντας την ομάδα του να μην δημιουργεί, ο Καραγεωργίου τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στο ματς τον Κατσικοκέρη και αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Ο 23χρονος ελληνας επιθετικός λίγο έλλειψε να τον δικαιώσει, αλλά η κεφαλιά του στο 80' από εξαιρετική θέση δεν βρήκε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του Εργοτέλη, ενώ ο ΟΦΗ, που τελικά πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν, θα μπορούσε να έχει σημειώσει και δεύτερο γκολ με τον Παπουλή, που αστόχησε από ευνοϊκή θέση στις καθυστερήσεις.