Youth League: Ηττα για τον Ολυμπιακό, 0-1 από την Μπενφίκα

Οι Νέοι του Ολυμπιακού ηττήθηκαν με 0-1 από την Μπενφίκα στο Γ. Καραϊσκάκης, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Youth League και έμειναν στους δύο βαθμούς στον όμιλο.Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπενφίκα είχε την υπεροχή, με τον Ολυμπιακό να κάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 14', όταν ο Λάτσι μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε. Από το 15' και μετά,
οι ερυθρόλςυκοι ισορρόπησαν και κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Λάτσι έκανε ένα σουτ στο 20', αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φερέιρα.Μέχρι το 25', η Μπενφίκα δεν είχε δημιουργήσει κάποιο σοβαρό κίνδυνο για την εστία του Στρέζου, ενώ στο 23' ο Ρόσα έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Στρέζος. Στο 30', ο Ρεμπόσο έκανε επίσης ένα πολύ καλό σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στρέζου, ο οποίος έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Νούνες, στο 32'. Ο Ροκίνια μέσα από την περιοχή απείλησε με σουτ στο 34', με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρχει σκορ.Στο 49', ο Γιάνκοβιτς έκανε ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο Παπασάββας εκτέλεσε κόρνερ στο 52', με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπαλντέ έκανε ωραία κίνηση από αριστερά, γύρισε παράλληλα για τον Σάντος, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση, αλλά αστόχησε για λίγο.Στο 63', ο Γκέδες πέρασε και τον Στρέζο, πλάσαρε, αλλά ο Βλάχος απομάκρυνε την μπάλα πριν εκείνη περάσει τη γραμμή. Ο Στρέζος μπλόκαρε στο 64' την κεφαλιά του Μπαλντέ. Η Μπενφίκα διατηρούσε την πρωτοβουλία στο ματς και στο 70' έφτασε στο γκολ μετά από προσπάθεια του Γκέδες. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Σωτηράκου στο 85' δεν βρήκε στόχο.Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με τον Ολυμπιακό να χάνει με 0-1 από την Μπενφίκα και να μένει στους δύο βαθμούς.Ολυμπιακός Κ20: Στρέζος, Γκούτσιος (46' Καναβέτας), Σωτηράκος, Βλάχος, Μακροστέργιος, Παπασάββας, Νασιακόπουλος (78' Γαρεφαλάκης), Σιώπης, Πασαλίδης (68' Ιγνατίδης), Γιάνκοβιτς.Μπενφίκα Κ20: Φερέιρα, Αλφαϊάτ, Νούνες, Λίμα (90'+ Καρβάλιο), Ρεμπόσο, Κόστα, Μπαλντέ (90' Νασιμέντο), Γκούτσο, Γκέδες, Ρόσα, Σάντος (83' Περέιρα).