Pregame: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός (19:30)

Το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής διεξάγεται απόψε στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Ολυμπιακός φιλοδοξεί να κάνει ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Σε περίπτωση νίκης, οι ερυθρόλευκοι θα πάνε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση σε διψήφιο νούμερο (είτε εκεί θα βρίσκεται ο ΠΑΟΚ και ο Αστέρας, είτε ο Πανιώνιος), ενώ σε περίπτωση επιτυχίας του Δικεφάλου,
αυτός θα ξαναγίνει... στενός κορσές των ερυθρόλευκων.Η ομάδα του Γιώργου Δώνη είναι μία από τις 3 που δεν έχουν υποχρεωθεί σε βαθμολογική απώλεια στο γήπεδό τους (Αστέρας και Ολυμπιακός οι άλλες δύο). Σε 5 παιχνίδια έχει ισάριθμες νίκες, έχοντας πετύχει τα 10 από τα 16 γκολ που έχει στο ενεργητικό του και έχοντας δεχθεί 2 από τα 7 που έχει παθητικό.Προέρχεται από ήττα 2-0 από τον Παναθηναϊκό, που ήταν η 2η στο πρωτάθλημα μετά τις 3 Σεπτεμβρίου και την ήττα στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο. Στο μεσοδιάστημα των δύο αγώνων, έκανε 6 νίκες και 2 ισοπαλίες.Μόλις σε 3 παιχνίδια δεν έχει σκοράρει φέτος: Με Ατρόμητο (0-1), Κέρκυρα (0-0) και Παναθηναϊκό (0-2).Ο Ολυμπιακός προέρχεται από 3 συνεχόμενες νίκες, στις οποίες πέτυχε 8 γκολ και δεν δέχθηκε κανένα. Η μοναδική ομάδα που τον έχει υποχρεώσει σε απώλεια βαθμών φέτος είναι ο Άρης, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στη Θεσσαλονίκη, στις 29 Οκτωβρίου. Τα υπόλοιπα 10 ματς, τα έχει κερδίσει η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, η οποία μετράει 4 νίκες εκτός έδρας, με μεγαλύτερη σε έκταση το 0-4 στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚΟλυμπιακός έχει την καλύτερη επίθεση με 28 γκολ (11 εκτός έδρας) και μαζί με τον Αστέρα την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 5 γκολ παθητικό (τα 4 εκτός).Επίσης είναι η μοναδική ομάδα με διψήφιο αριθμό σκόρερ (10).   Πρόπερσι ο Ολυμπιακός έχασε στην Τούμπα, σε παιχνίδι κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, έπειτα από 13 χρόνια. Στα προηγούμενα 12 παιχνίδια είχε 7 νίκες και 5 ισοπαλίες (οι 4 με 1-1)! Πέρυσι, όμως επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας 2-0.Την περίοδο 1964-65 ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει τον ΠΑΟΚ με 4-0. Αυτή είναι η μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα στην ιστορία του Δικεφάλου από καταβολής Α' Εθνικής. Αντίθετα, το 6-1 του ΠΑΟΚ στις Σέρρες (6/12/87), αποτελεί την μεγαλύτερη εκτός έδρας ήττα στην ιστορία του Ολυμπιακού.Τις περιόδους 1973, 1974 και 1975 ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα, μόνο με μία ήττα στο παθητικό του. Και οι 3 ήταν από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη!Από την περίοδο 1971-72 μέχρι το 1981-82, ο ΠΑΟΚ έκανε 11 σερί νίκες σε βάρος του Ολυμπιακού!Από την περίοδο 1972-73 έως το 1985-86, σε 14 παιχνίδια, ο Ολυμπιακός είχε πετύχει μόνο 2 γκολ!Σε 53 παιχνίδια Α' Εθνικής στην Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ έχει 27 νίκες, ο Ολυμπιακός 13, ενώ 13 ματς έληξαν ισόπαλα. Πάντως, στα τελευταία 21 παιχνίδια πρωταθλήματος, ο Δικέφαλος ως γηπεδούχος έχει μόνο 3 επιτυχίες, με τους ερυθρόλευκους στα υπόλοιπα 18 να μετρούν 9 νίκες και 9 ισοπαλίες!Μόνο μία φορά από τις τελευταίες 15 επισκέψεις του στην Τούμπα δεν σκόραρε ο Ολυμπιακός. Στο προ τετραετίας 0-0. Στα υπόλοιπα ματς πέτυχε από 1 έως 4 γκολ!Ωρα έναρξης: 19:30  – Novasports 1Γήπεδο: ΤούμπαςΔια