Pregame: Ολυμπιακός - Ατρόμητος (21:30)

Με το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο, πέφτει απόψε (25/8, 21:30GR) η αυλαία της δεύτερης δόσης της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. * Αυτό θα είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι φέτος στο Καραϊσκάκη και μόλις το δεύτερο του νέου Ολυμπιακού, μετά το φιλικό της 7ης Αυγούστου με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Βελγίου, Αντερλεχτ (1-0 με γκολ
του Σιόβα).* Οι ερυθρόλευκοι θέλουν να δώσουν συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη (0-1 με γκολ του Μανιάτη) επί της Καλλονής στην πρεμιέρα, αλλά να συνδυάσουν το αποτέλεσμα με καλό ποδόσφαιρο. * Αντίπαλός του ο Ατρόμητος, ο οποίος παρουσιάζει αμυντικές αδυναμίες στα πρώτα του παιχνίδια. Δεν είναι μόνο το 2-2 με τον Εργοτέλη στο Περιστέρι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά και η ευρωπαϊκή ήττα με σκορ 1-3 από την Αλκμάαρ, από την οποία προέρχεται.* Ο Ατρόμητος είναι η ομάδα, η οποία υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην μοναδική του ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα στο Καραϊσκάκη! Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 ο Ολυμπιακός με τον Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο υποδέχθηκε τον Ατρόμητο του Νίκου Αναστόπουλου. Ο Μπρίτο άνοιξε το σκορ (0-1) μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά ο Τζιμπούρ ισοφάρισε πολύ γρήγορα (9') σε 1-1 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ με τέρμα του Αμπντούν στο 44'. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ των Καραγκούνη και Δημούτσου (τα οποία χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού) στο 48' και στο 79, αντίστοιχα, πήρε τη νίκη με 2-3. Μια νίκη που ήταν η μοναδική του Ολυμπιακού πέρυσι εντός κι εκτός έδρας και η πρώτη του Ατρομήτου στην ιστορία τους ως φιλοξενούμενος του Ολυμπιακού.* Η μοναδική φορά που οι Περιστεριώτες είχαν πάρει θετικό αποτέλεσμα με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό ήταν στο Καραϊσκάκη στις 22 Δεκεμβρίου του 1974! Οι ερυθρόλευκοι είχαν προηγηθεί στο 22ο λεπτό με τον Λιόλιο, αλλά στο 34' ο Βακάλης διαμόρφωσε το τελικό 1-1. * Στα υπόλοιπα 10 παιχνίδια, ο Ολυμπιακός μετράει ισάριθμες νίκες.* Αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία 4 παιχνίδια ανάμεσα σε Ατρόμητο και Ολυμπιακό, έχουμε 4 διαφορετικούς προπονητές σε κάθε πάγκο, τουτέστιν 8 διαφορετικά πρόσωπα: Τον Απρίλιο του 2012 στον τελικό Κυπέλλου κάθονταν οι Βαλβέρδε και Δώνης, πέρυσι στο ματς του πρώτου γύρου οι Ζαρντίμ - Μπάγεβιτς, στο ματς του δεύτερου γύρου οι Νικοπολίδης - Αναστόπουλος και απόψε οι Μίτσελ και Παράσχος!ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣΠΕΡΙΟΔΟΣΑΓΩΝΑΣ1972-734-01974-751-11975-762-11976-775-11980-811-02005-063-02006-074-12007-082-02009-102-02010-112-12011-121-02012-132-3Ωρα έναρξης: 21:30 - Novasports1Γήπεδο: ΚαραϊσκάκηΔιαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά) Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών) - Γρεβένης (Χαλκιδικής)