H Βαλένθια σταμάτησε την Ατλέτικο

Το αήττητο της Ατλέτικο Μαδρίτης στο φετινό πρωτάθλημα σταμάτησε στο Μεστάγια, εκεί, όπου η δυνατή, εντός έδρας, Βαλένθια τη νίκησε με 2-0 και την άφησε τρεις βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα!Μέχρι το αποψινό (3/11) παιχνίδι, οι "ροχιμπλάνκος" μετρούσαν 8 νίκες και 1 ισοπαλία και συγκατοικούσαν με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της Πριμέρα.Ωστόσο, το αήττητο σερί τους έλαβε τέλος στο σπίτι των... "νυχτερίδων". Η Βαλένθια που είναι δυνατή φέτος στο Μεστάγια έχοντας 3 νίκες και 1 ισοπαλία, τις... έκανε 4, κερδίζοντας με 2-0 την Ατλέτικο και την... γκρέμισε από την κορυφή,
αφήνοντας μόνη πρώτη την Μπαρτσελόνα.Ο Ρομπέρτο Σολδάδο στο 20ό λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Νέλσον Βαλντέζ να διπλασιάζει τα τέρματα των "νυχτερίδων" στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.Να σημειώσουμε πως στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρικάρντο Κόστα της Βαλένθια, αλλά παρόλα αυτά, όχι μόνο δεν ισοφαρίστηκε, αλλά εδραίωσε τη νίκη της με δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικήςΣάββατο (3/11)Μάλαγα-Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (49’ Ντεμικέλις - 11’, 60’ Πίτι)Μπαρτσελόνα-Θέλτα Βίγκο 3-1 (21’ Αντριάνο, 26’ Βίγια, 61’ Ζόρντι Άλμπα – 24’ Μπερμέχο)Ρεάλ Μαδρίτης-Σαραγόσα 4-0 (23’ Ιγκουαΐν, 25’ Ντι Μαρία, 89’ Εσιέν, 90+2’ Μόντριτς)Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (20’ Σολδάδο, 90+4’ Βαλντές)Κυριακή (4/11)Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ (13:00)Λα Κορούνια-Μαγιόρκα (17:00)Οσασούνα-Βαγιαδολίδ (18:50)Γρανάδα-Αθλέτικ Μπιλμπάο (20:45)Σεβίλη-Λεβάντε (22:30)Δευτέρα (5/11)Χετάφε-Μπέτις (22:30)