Eurocup: Τρίτη νίκη για Πανιώνιο, 74-62 την Μπίσονς Λοϊμάα

Την τρίτη του νίκη στο Eurocup πέτυχε ο Πανιώνιος, που επικράτησε με 74-62 την Μπίσονς Λοϊμάα στο Ελληνικό, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της διοργάνωσης.Λάνγκφορντ (19 π.), Μίλμπουρν (14 π.), ΜακΚόλουμ (14 π.), και Κάρτερ (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.Από το συγκρότημα του Γκίμπσον διακρίθηκαν οι Γουίλιαμσον (13 π.), Κότι (13 π.), Ρόμπινσον (11 π.) και Κοϊβίστο (10 π.).Κακό
ήταν το ξεκίνημα του Πανιωνίου στην αναμέτρηση. Οι κυανέρυθροι ήταν άστοχοι, έκαναν εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (20-15).Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Με ηγέτη στην επίθεση τον Λάνγκφορντ, η ομάδα του Σφαιρόπουλου αύξησε την πίεση της στην άμυνα, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23-12 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (38-32).Ο Ιστορικός ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Λάνγκφορντ, ΜακΚόλουμ, Κάρτερ και Σκορδίλη, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και ξέφυγαν με +15 (47-32), στο 25'.Με τρίποντο του Νικάρινεν, οι φινλανδοί μείωσαν στους 11 (45-56) στο τέλος του δεκαλέπτου.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 6-2, μείωσαν στους επτά (51-58), στο 34'.Σε εκείνο το σημείο, οι Κάρτερ, Μίλμπουρν, ΜακΚόλουμ και Λάνγκφορντ ανέλαβαν δράση για την ελληνική ομάδα, η οποία κράτησε την διαφορά της μέχρι το τέλος, επικρατώντας με το τελικό 74-62.Τα δεκάλεπτα: 15-20, 23-12, 18-13, 18-17.Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 14 (1/6τρίπ., 4ασ., 4ασ., 2κλ., 2κοψ., 4λ.), Ντούβνιακ 3 (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2ασ.), Κάρτερ 12 (2/2τρίπ.), Μίλμπορν 14 (2/3τρίπ., 7ρ., 2λ.), Αθανασούλας (0/1δίπ., 0/2τρίπ.), Σκορδίλης 4 (5ρ., 2λ.), Καββαδάς 4, Λάνγκφορντ 19 (2λ.), Σίμτσακ, Κυρίτσης 4 (0/1τρίπ., 2ασ.), Σαλούστρος (6ρ.).Μπίσονς Λοϊμάα (Γκίμπσον): Νικάρινεν 9 (1/1τρίπ., 7ασ.), Νουουτίνεν 2, Ρόμπινσον 11 (0/1τρίπ., 2κλ., 2λ.), Λίντμπομ (0/3τρίπ.), Κότι 13, Κοϊβίστο 10 (2/6τρίπ., 3λ.), Μακαλάινεν (0/1δίπ., 0/1τρίπ.), Κιζ (0/3δίπ., 0/2τρίπ., 2ασ., 5λ.), Γουίλιαμσον 13 (0/1τρίπ., 7ρ., 2κλ.), Σάμπσον 4.