Coppa Italia: Στον τελικό η Λάτσιο, 2-1 την Γιούβε στην Ρώμη

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, η Λάτσιο εξασφάλισε την πρόκριση της στον τελικό του Coopa Italia, αφού μετά το ισόπαλο 1-1 στο Juventus Stadium, επικράτησε της Γιουβέντους στον επαναληπτικό της Ρώμης με 2-1. Ηρωας για τους λατσιάλι ο Φλοκάρι, καθώς έδωσε την νίκη-πρόκριση στην ομάδα του με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μοιραίος για τους
μπιανκονέρι ο Μαρκίζιο, που δεν έκανε το 2-2 σε κενό τέρμα στο 95'!Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η άμυνα της Λάτσιο ήταν καλά οργανωμένη και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χωρίς να υπάρχει σκορ.Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε, με τους μπιανκονέρι να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήδουν την μεγάλη ευκαιρία στην εστία του Μαρκέτι.Αυτό που δεν κατάφερε η Γιουβέντους, το πέτυχε η Λάτσιο, κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 53', μετά από σέντρα του Λεντέσμα, ο Γκονζάλεζ με κεφαλιά, νίκησε τον Στοράρι και άνοιξε το σκορ για τους ρωμαίους.Στην συνέχεια, η ομάδα του Κόντε αύξησε την πίεση της, με τις προσπάθειες της να καρποφορούν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από λάθος απομάκρυνση του Μπιάβα, ο Βιντάλ, με σουτ από κοντά, ισοφάρισε σε 1-1 για την Γιουβέντους.Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης, ο Φλοκάρι, με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Λάτσιο, με 2-1!Δύο λεπτά μετά έγινε η φάση του αγώνα, όταν μετά από απόκρουση του Μαρκέτι σε τετ α τετ με τον Τζιοβίνκο, ο Μαρκίζιο δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενό τέρμα, να ισοφαρίσει σε 2-2 και να δώσει την πρόκριση στους τορινέζους!Ετσι, το 2-1 υπέρ της Λάτσιο έμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Πέτκοβιτς να παίρνει την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia.