Confederations Cup: Με το δεξί η Βραζιλία, 3-0 την Ιαπωνία

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Confederations Cup η οικοδέσποινα Βραζιλία, επικρατώντας με 3-0 της Ιαπωνίας στο Εστάντιο Νασιονάλ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της διοργάνωσης.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για την σελεσάο, αφού μόλις στο 3' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με εξαιρετικό σουτ του Νεϊμάρ έξω από την περιοχή.Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για το 2-0, ωστόσο το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Η ομάδα του Σκολάρι ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όπως και
το πρώτο. Στο 48', μετά από σέντρα του Αλβες, ο Παουλίνιο, με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Καβασίμα και έκανε το 2-0 για την Βραζιλία.Οι ιάπωνες προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, που θα τους έβαζε εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Οσκαρ, ο Ζο βρέθηκε τετ α τετ με τον Καβασίμα, τον πλάσαρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους διοργανωτές.Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαρσέλο, Λουίζ Γκουστάβο, Παουλίνιο, Οσκαρ, Χουλκ (75' Ερνάνες), Νεϊμάρ (74' Λούκας Μόουρα), Φρεντ (81' Ζο).Ιαπωνία: Καβασίμα, Ουτσίντα, Κόνο, Γιοσίντα, Ναγκατόμο, Χασέμπε, Εντο (78' Χοσογκάι), Χόντα (88' Ινούι), Καγκάβα, Κιγιοτάκε (51' Μαέντα), Οκαζάκι.