23:55 15/6/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ Α' ΟΜΙΛΟΣ - 1η αγωνιστική

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ: 3-0
ΓΗΠΕΔΟ: Νασιονάλ Ντε Μπραζίλια
Ιδανική πρεμιέρα για τη Βραζιλία στο Confederations Cup όπου επικράτησε με 2-0 της Ιαπωνίας στο μισοάδειο όμως εθνικό στάδιο. Ο Νεϊμάρ με ένα πανέμορφο γκολ με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό για να κάνει το 2-0 στο 48' ο Παουλίνιο. Στις καθυστερήσεις ο Ζο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μέτριο το ματς με τη Βραζιλία να εκμεταλλεύεται την ποιότητα της και την Ιαπωνία να μην δείχνει κάτι ιδιαίτερο.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Νταβίντ Λουίζ, Αλάμπα, Τιάγκο Σίλβα, Παουλίνιο, Ντάνιελ Άλβες, Λουίζ Γκουστάβο, Όσκαρ, Φρεντ (81'Ζο), Νεϊμάρ (74'Λούκας), Χουλκ (75'Ερνάνες).
ΙΑΠΩΝΙΑ: Καβασίμα, Χόντα (89'Ινούι), Ουτσίνα, Ναγκαντόμο, Έντο (78'Χοσογκάι), Κιγιοτάκε (51'Μαέντα), Οκαζάκι, Καγκάβα, Κόνο, Χασέμπε, Γιοσίντα,