Ch.L.: Πρόκριση με Σαμαρά για Σέλτικ, στους ομίλους η Μίλαν

Με τον Γιώργο Σαμαρά να σκοράρει, η Σέλτικ επικράτησε με 3-0 της Σαχτέρ στην Σκωτία, ανέτρεψε στις καθυστερήσεις το 0-2 του πρώτου αγώνα στο Καζακστάν και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Πρόκριση για Μίλαν, Ρεάλ Σοσιεδάδ και Βικτόρια Πλτσεν.Με τον Σαμαρά
να πραγματοποιεί μία πολύ καλή εμφάνιση και να σκοράρει, η Σέλτικ ανέτρεψε στις καθυστερήσεις το 0-2 του πρώτου αγώνα στο Καζακστάν, επικρατώντας με 3-0 της Σαχτέρ στην Σκωτία και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Κόμονς να σκοράρει και να στέλνει την Σέλτικ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0.Η Σέλτικ ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 48' ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, με τον Σαμαρά να πλασάρει εύστοχα και να κάνει το 2-0.Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες δημιούργησαν καλές ευκαιρίες, είχαν από ένα δοκάρι, ωστόσο οι σκωτσέζοι ήταν αυτοί που στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν σε τρίτο τέρμα, με τον Φόρεστ να κάνει το 3-0 και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του.Η Μίλαν ήταν καλύτερη από την Αϊντχόφεν στο Τζιουζέπε Μεάτσα και με πρωταγωνιστή τον Μπόατενγκ, πήρε την νίκη-πρόκριση με 3-0, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Ολλανδία. Οι ροσονέρι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και μόλις στο 9' άνοιξαν το σκορ, με τον Μπόατενγκ. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, το 1-0 υπέρ της Μίλαν έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο 55', ο Μπαλοτέλι διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων, ενώ στο 77' ο Μπόατενγκ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Αλέγκρι.Μετά το διπλό στην Γαλλία με 2-0, η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε για δεύτερη φορά την Λιόν στην Ισπανία, με το ίδιο σκορ και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους ομίλους. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Βέλα, που πέτυχε και τα δύο γκολ του αγώνα (67', 90'+1').Τέλος, μετά την νίκη στην Τσεχία με 3-1 η Βικτόρια Πλτσεν νίκησε δεύτερη φορά την Μάριμπορ, με 1-0 στην Σλοβενία και πήρε εύκολα την πρόκριση. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Τεκλ στο 3'.Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της Τετάρτης (28/8):Σέλτικ - Σαχτέρ 3-0 (45'+1' Κόμονς, 48' Σαμαράς, 90'+2' Φόρεστ) (0-2)Μάριμπορ - Βικτόρια Πλτσεν 0-1 (3' Τεκλ) (1-3)Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λιόν 2-0 (67', 90'+1' Βέλα) (2-0)Μίλαν - Αϊντχόφεν 3-0 (9', 77' Μπόατενγκ, 55' Μπαλοτέλι) (1-1)Ζενίτ - Πάσος Φερέιρα 4-2 (29', 48' Ντάνι, 66' Μπουχάροφ, 78' πέν. Αρσάβιν - 67' Χοσέ, 83' Καρλάο) (4-1)