4ος όμιλος: Αγγίζουν την πρόκριση Νιούκαστλ και Μπορντό

Η Νιούκαστλ απέσπασε ισοπαλία στο Βέλγιο, κράτησε την διαφορά και έμεινε στην κορυφή του ομίλου, ενώ η Μπορντό κέρδισε την Μαρίτιμο κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους "32" του Europa LeagueΣπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Βέλγιο στο "Γιαν Μπρεϊντελ", εκεί που Νιούκαστλ και Μπριζ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο 20λεπτο προηγήθηκαν 2-0 με τους Τρικόφσκι και Γιόργκενσεν. Η συνέχεια των βέλγων όμως δεν ήταν ανάλογη και οι άγγλοι
δεν άφησαν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτοι.Με τέρματα των Ανίτα και Αμεόμπι ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο και τελικά πήραν έναν σημαντικό βαθμό, που τους κρατάει στην πρώτη θέση του ομίλου με διαφορά ασφαλείας από την τρίτη Μπριζ.Την ίδια ώρα, η Μπορντό επικράτησε 1-0 της Μαρίτιμο στο "Σαμπάν Νταλμά" και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπελιόν στο 16'.Η Νιούκαστλ πήγε στους 8 βαθμούς, η Μπορντό έφτασε τους 7, η Μπριζ τους 4, ενώ η Μαρίτιμο παραμένει τελευταία με 2.4ος όμιλοςΜπορντό - Μαρίτιμο 1-0 (16' Μπελιόν)Μπριζ - Νιούκαστλ 2-2 (14' Τρικόφσκι, 19' Γιόργκενσεν - 41' Ανίτα, 43' Αμεόμπι)