1ος όμιλος: Νίκη και πρωτιά η Ανζί, "σοκ" για Ουντινέζε

Για τον 1ο όμιλο του Europa League, η Λίβερπουλ, που αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στο ματς με την Ανζί, ηττήθηκε από τη ρωσική ομάδα με 1-0 χάρη σε γκολ του Λασινά Τραορέ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους. Σούπερ η Γιουνγκ Μπόις, πήρε μεγάλο διπλό στην Ιταλία, 3-2 την Ουντινέζε.Ένα γκολ στις
καθυστερήσεις του ημιχρόνου από τον Τραορέ έφτανε για να πάρει τη νίκη η Ανζί και να προσπεράσει τη Λίβερπουλ στη πρώτη θέση του ομίλου. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς αγωνίστηκε χωρίς Τζέραρντ-Σουάρεζ και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να πιέσει τους ρώσους.Η Ουντινέζε υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της από τη Γιουνγ Μπόις και έμεινε τελευταία στη βαθμολογία του 1ου ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27' με τον Μπομπαντίγια. Ο Ντι Νατάλε ισοφάρισε στο 48' για την Ουντινέζε αλλά δύο γκολ από Φάρνερουντ και Νουτσόλο έφτασαν για να ολοκληρώσει το θρίαμβο η ελβετική ομάδα. Μείωσε σε 3-2 στο 88' ο Φαμπρίνι, γκολ που δεν έφτασε για να απογύγουν οι ιταλοί την ήττα.1oς όμιλοςΑνζί-Λίβερπουλ 1-0 (Τραορέ 45+2)Ουντινέζε-Γιουνγκ Μποις 2-3 (Ντι Νατάλε 48', Φαμπρίνι 88'-Μπομπαντίγια 27', Φάρνερουντ 65', Νουτσόλο 73')