2x2 η Νέων, αγκαλιά με την πρόκριση

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των Νέων διπλασίασε τις νίκες της στον 10ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, καθώς σήμερα επικράτησε 2-1 της διοργανώτριας Αρμενίας στο Ερεβάν.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κατίδη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 77΄ με τον Χοβάνες Χοβανισιάν, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μπακασέτας (που είχε περάσει ως αλλαγή) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πλέον η ελληνική ομάδα χρειάζεται ένα βαθμό στο ματς της Τετάρτης (26/10, 13:00) με τη Σλοβακία,

προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Βέλγος διαιτητής Ντελφεριέρ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βοσκανιάν, Γκ.Χοβανισιάν, Ρουγκάλα, Κολοβό και Κουρμπέλη.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΜΕΝΙΑ: Οχανιάν, Αρμάν Χοβανισιάν, Βοσκανιάν, Γκριγκόρ Χοβανισιάν, Τατογιάν, Μαλακιάν (46΄ Μπενίκ Χοβανισιάν), Γκούκας Πογκοσιάν, Παπικιάν, Χακομπιάν, Γκαγκίκ Πογκοσιάν (90΄ Γκριγκοριάν), Αβετισιάν (46΄ Χοβάνες Χοβανισιάν)

ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Μαρινάκης, Ρουγκάλας, Μπάλας, Κουσίδης (68΄ Μπακασέτας), Φουρλάνος (55΄ Μπούζας), Διαμαντάκος (83΄ Μπουγαΐδης), Κατίδης, Κολοβός, Κουρμπέλης, Λυκογιάννης

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σλοβακία επικράτησε 1-0 της Ανδόρας.

Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Ελλάδα 6, Αρμενία 3, Σλοβακία 3, Ανδόρα 0.